Zentai marcipán a zentai csata emlékére

Települési érték

agrár- és élelmiszergazdaság

2019-01-23


Bemutatás:


A marcipán mandulából és cukorból készített édesség, melyet önmagában és töltelékként is gyakran fogyasztanak. Sokakban a gyermekkor, a családias ünnepek hangulatát idézi. Ajándékként is szívesen adjuk, kifejezhetjük vele tiszteletünket, hálánkat, szeretetünket.

A varázslatos édesség története Magyarkanizsán kezdődött, amikor 1897-ben a Longa család megnyitotta cukrászdáját, melynek hangulata a francia kávézókét idézte, ízvilágát pedig a bécsi és a budapesti receptek ihlették. A zentai Almási István a szomszédos vaskereskedő boltban dolgozott gyakornokként, ahonnan a cukrászdából áradó ínycsiklandó sütemények illata hamar elcsábította. Szülei tudta nélkül, lopva kezdte elsajátítani a cukrászmesterséget.

Csakúgy, mint a többi magánvállalkozót, Longa Józsefet is utolérte a háborút követő államosítás. 1950-ben szövetkezet nyílt, amely öt mester (valamennyien Longa-tanítványok) társulását követően egyesületté alakult át, ahol egyedül Almási István foglakozott marcipánkészítéssel.
Ifjabb Almási István, elsajátítva édesapja mesterségét, 1969-ben cukrászdát nyitott Zentán, felhasználva a Longa műhely örökségét és a nagy mesterek receptjeit. A háború utáni időkben a megfelelő alapanyag (mandula) hiányában kialakult a „zentai marcipán” mogyoró, dió, kakaó, kávé és rum hozzáadásával, az ízvilágot az Almási család generációról generációra adta tovább.

Ma Zentán és környékén az Almási cukrászdának a maga kategóriájában nem igazán akad vetélytársa, hiszen hagyománya egyedülálló.

A zentai marcipánt  az 1697-es zentai csata emlékére Savoyai Jenő, híres törökverő hadvezér, illetve II. Musztafa szultán arcképével díszítik. Az Almási-műhelyben a marcipánokat két napig készítik. Két, ízben eltérő marcipánt különböztetünk meg, amelyek sajátos tehnológiával készülnek:

1. SavoyaiJenő arcképével díszített, mogyorós ízesítésű marcipán

Első nap elkészül a párizsi krém, amely mindkét édesség alapját képezi. A párizsi krémhez a vizet és a cukrot sziruppá főzik, majd hozzáadják a megfelelő mennyiségű kakaót és vajat. Amikor elkészült a massza, márványlapraöntik és hagyják kihűlni, majd másnap kidolgozzák. A cukrot megpörkölik, és hozzáadják a darált mogyorót. Miután kihűlt, ledarálják, és csokival keverik össze. Ezt a masszát is jól kidolgozzák, kinyújtják és korong formára szaggatják. Erre kerül egy korong a párizsi krémből, végül csokoládévalbevonják.

2. II. Musztafa, török szultán arcképével díszített, diós ízesítésű marcipán

A cukrot megpörkölik, és hozzáadják a tört diót. Márványlapon kinyújtják 3-4 mm vastagságúra, és korong formára szaggatják. Erre kerül szintén egy korong az előző napon elkészített párizsi krémből, majdcsokoládéval bevonják.

Miután a marcipánok elkészültek, ízlésesen becsomagolják őket. A csomagolás is kézi munkával történik, piros színű fóliába, a megfelelő arcképpel.

Javaslattevő:
Zentai révészek csapat
Petőfi Sándor Általános Iskola, Zenta
Felkészítő pedagógus: Kormányos Katona Gyöngyi

 

 

Indoklás:


 A zentai marcipán egyedülálló gasztronómiai különlegesség a vidéken.1697.szeptember 11-én jelentős történelmi csata zajlott Zentánál, ahol a Savoyai Jenő vezette keresztény hadak vereséget mértek II. Musztafa török szultán seregére. Ezt a fontos történelmi eseményt kötötte össze Zenta Község Idegenforgalmi Szervezete és az Almási cukrászda a marcipánkészítéssel, mely a város sajátos édesség-emléktárgyává vált.

Kapcsolat az értékhez:


Almási cukrászda
Széchenyi tér 3.

Telefon: +381/(0)24/812-289

 

 

 

Források listája:

Almási István cukrász elmondása alapján

http://www.sentainfo.org/hu/o/20_Érdekességek/73_Zentai marcipán

Weboldal: www.almasi.rs

2023-12-13

kulturális örökség | Torda


Interjúnkban szeretnénk Sári Enikőt bemutatni, aki a mozgatórugója a kultúregyesületben zajló munkának. Egy olyan személyiségről van szó, aki ízig-vérig hagyományápoló, szívén viseli a közösségünk sor ...

2023-12-12

kulturális örökség | Ada


Hódi Sándor 1943. október 31-én született Nagytószegen (Novi Kozarci). Általános iskolai tanulmányait Kisoroszon végezte, majd 1959 és 1963 között a nagybecskereki Második Vegyes Főgimnázium tanulója ...

2019-01-22

kulturális örökség | Zenta


Zenta második katolikus templomát 1893 késő nyarán kezdték építeni, miután augusztus 27-én letették a templom alapkövét (az alapkőbe egy légmentesen lezárt bádogtartályt helyeztek, amely tartalmazta a ...



Készült a Magyar Kormány támogatásával