Kupuszina 1751 óta fejlődő, folyamatosan alakuló közösség. Nyelvét a telepesek és a korábban itt élők alakították mai formájára. Ez a nyelvjárás több mint 200 éve él a faluban. A helyi Petőfi Sándor M ...
Gombos Nyugat-Bácskában található, közvetlenül a horvát határ mellett. Alig pár száz méterre a falutól folyik a Duna, amellyel az itt élő lakosság múltja és jelene elválaszthatatlanul összefonódik.
Ahol víz van, ott kialakul a halászat mestersége is. Nem volt ez másként itt sem. A gombosi halászok hetelőre jártak, ami azt jelentette, hogy az egész hetet kint töltötték a vízparton, illetve a vízen. Álomra ott hajtották a fejüket, ahol az est érte őket, ebédre főtt halat, vacsorára pedig sült halat ettek, vagy fordítva. Hálóikat maguk csomózták, kötötték, és igyekeztek alaposan kiismerni a Duna szeszélyeit.
Viszont a Duna nem mindig ilyen nyugodt. 1924. május 24-én, majd két évvel később, 1926. július 17-én jelentős árhullám érte el a falut. A víz átszakította a 3,6 km hosszú gátat, elöntötte az alacsonyabban fekvő területeket, és mindkét alkalommal 50 ház vált lakhatatlanná. Először 672 cm-en, másodszor 730 cm-en tetőzött a folyó. A faluban több mint két hónapig volt árvízvédelmi készültség. Erre a két dátumra, a pusztításokra nagyon jól emlékeznek a gombosiak, a tragédiák történetét elmesélik a fiatalabb generációnak.
1965-ben ez megismétlődött. Az árvízvédelmi készültség június 16-tól szeptemberig tartott. A hömpölygő, zavaros víz három nap alatt érte el a falut, így a helybelieknek volt idejük testileg és lelkileg felkészülni a közeledő árhullámra, természetesen amennyire ez egyáltalán lehetséges. Szervezetten hordták a homokzsákokat a töltéshez, járőröztek a gombosiak.
A jelenlegi lakosság elmondása szerint a Duna szórakozást, múltidézést, horgászást, otthont, természetközelséget, illetve határt jelent, amely elválaszt, és nem köt össze.
A Duna természetesen nemcsak gazdaságilag volt jelentős, hanem a művészeket is megihlette. Ez is a folyó és az itt élők szoros kapcsolatára utal. Molnár József tájképeken örökítette meg a folyópartot, valamint népdalok és balladák is születtek a tragikus és boldog pillanatok emlékére.
Javaslattevő: Cs. Tóth Gabriella, Szerkesztő: Tompa-Horváth Iringó
MOLNÁR Lídia 2007. A Duna szerepe Gombos múltjában és jelenében (részlet a szerző TUDOK dolgozatából)
Kupuszina 1751 óta fejlődő, folyamatosan alakuló közösség. Nyelvét a telepesek és a korábban itt élők alakították mai formájára. Ez a nyelvjárás több mint 200 éve él a faluban. A helyi Petőfi Sándor M ...
A törökfalui Kenyérszentelő ünnepség, falunk legjelentősebb rendezvénye, ami minden évben július hónap utolsó vasárnapján kerül megszervezésre. Először is 1993-tól a helybeliek összefogtak, kenyeret s ...
"A főtér felől a templomnak tartottunk. Végighaladtunk a parkon. Az öreg gimnáziumi hittanárunk ott ült a rendes padján, egy könyv olvasásába merülve. Köszöntünk neki. Barátságosan integetett. Azután ...