A zentai városi park

Települési érték

természeti környezet

2024-07-31


Bemutatás:


A városi park Zenta központjában, a Városházával szemben található, a Főtéren.

A Főtér parkosításáról 1933 tavaszán tárgyalt a városi gazdasági bizottság. Az volt az elképzelésük, hogy a Városháza előtti utat kibővítik és az Eugén Szálló felé eső részen az újonnan kövezett sávon, egészen a gimnáziumig helyet hagynak a piacnak. A téren felállított Péter király szobor körüli részt pedig parkosítani és füvesíteni tervezték. A plébánia előtti kövezetlen részt kövezni szándékozták, és a piac egy részét ide helyezték volna.

A parkosítás megvalósítása az akkori pénzértéknek megfelelően 8000 dinárba került. A terveket a mérnöki hivatal és Viktor Gallé városi főkertész készítette. A városháza előtti kocsiutat, valamint a Nagyvendéglőtől az Adai utcáig terjedő gyalogpiaci bővíteni akarták. Előbbi szélességét 8 méterben, az utóbbiét pedig 14 méterben állapították meg. A Péter király szobor környékét a parkosítás mellett virágágyásokkal, kavicsozott ösvényekkel és keretsövényzettel tervezték.

Források szerint vita tárgyát képezte a főtéri fák kivágása, ugyanis a város utcáin kevés volt a fa és a parkosítás miatt újabb fakivágásra került volna sor. Mégis a parkosítás mellett döntöttek. 1933 márciusában a Főtér parkosításának előmunkáit a fák kivágásával megkezdték, majd a parkosítással is gyorsan elkészültek.

A parkban 2012-ben számos átalakítás történt, új szökőkúttal és nyári pavilonnal is bővült, melyet az Alltech vállalat ajándékozott a városnak a cég zentai jelenlétének 10. évfordulója alkalmából. A város főtéri parkját néhány ritka fafajta: ginkófa, több cserje, pl. tiszafa, mahónia, japánbirs, rózsa- és aranyfa díszíti.

Indoklás:


A városi park Zenta szívében található és nem csupán egy közösségi tér, hanem a város történelmi, kulturális és természeti örökségének is része. A park története és kialakítása a város fejlődésének fontos momentumait tükrözi

A park kialakítása 1933 tavaszán kezdődött, Viktor Gallé városi főkertész tervei alapján. A tervek a Városháza előtti terület kibővítését, a piac kijelölését foglalták magukba, továbbá a Péter király szobor környékét virágágyásokkal, kavicsozott ösvényekkel és keretsövényzettel kívánták szebbé tenni. A parkosítás megvalósítása része volt a város fejlődési stratégiájának.

A parkban található ritka fafajták, mint a ginkófa, tiszafa, mahónia, japánbirs, rózsa- és aranyfa, különlegessé teszik a területet, és hozzájárulnak a város zöldövezeti karakteréhez.

Kapcsolat az értékhez:


Zenta Község önkormányzata

Fő tér 1.

Zenta, 024/813-574

Források listája:

Valkay Zoltán: Zenta építészete. Forum kiadó, Újvidék, 2002.

https://www.sentainfo.org/hu/o/18_Parkok/60_Városipark

Tari László helytörténész összefoglalója alapján

2016-03-16

kulturális örökség


„Az egykori Csanádi püspökség legrégebbi katolikus kápolnája, Felix Milleker szerint 1720-ban, a Nagybecskereki Püspökség évkönyvének adatai szerint 1729-ben épült Kristof Pajer kezdeményezésére. Az e ...

2016-04-07

épített környezet


Észak Bácska területén a legfrissebben (részben) feltárt középkori szakrális emlékhely a Kaponyának és Skenderevonak elnevezett határrészek között található. A jellegzetes „pusztatemplom” kategóriába ...

2024-09-23

természeti környezet | Zenta


A Tiszavirág nem növény, hanem egy nagyon rövid életű szárnyas rovar, amely a kérészek rendjébe tartozik. A Tiszavirág lárvája három évig fejlődik a Tisza anyagos medrében, majd a lárvák a felszínre j ...



Készült a Magyar Kormány támogatásával