Hétköznapi Hősünk: Cindel Éva védőnő

Települési érték

kulturális örökség

2025-03-19


Bemutatás:


Cindel Éva 1961-ben született Bajmokon. Egészségügyi főiskolát végzett Belgrádban, és huszonhat évig dolgozott védőnőként szülőfalujában. Mindig is gyerekek közelében szeretett volna dolgozni, így ezt a hivatást örömmel választotta.

Munkája során napi szinten egyeztetett a szabadkai központtal. Ellátogatott az újszülöttekhez, valamint bölcsődékben, óvodákban és iskolákban ellenőrizte az egészségügyi szabályok betartását. Emellett rendszeresen tartott  előadásokat is. Kapcsolata a családokkal szoros volt, azonban az évek során a látogatások száma csökkent. Munkája egyik legnagyobb kihívása az orvostudomány változásainak elfogadtatása volt, például a szoptatási szokások terén.

A problémák kezelésében óvatos kommunikációra törekedett, hogy megőrizze a szülőkkel való jó kapcsolatot. Empátia, tudás és kommunikációs készség elengedhetetlen volt a munkájához. Mivel helyben élt, a családok jobban megbíztak benne. Gyakran megállították az utcán tanácsért, és voltak családok, akik először hozzá fordultak problémáikkal, még mielőtt orvoshoz mentek volna. Segített a rászorulóknak ruhák, élelmiszerek elosztásával, valamint a Caritas jótékonysági programjaiban is aktívan részt vett.

Nyugdíjba vonulása után is aktívan részt vesz a falu életében. Közösségi eseményeket szervez a Dózsa György Magyar Művelődési Központban, például kézműves foglalkozásokat, kulturális esteket és hagyományőrző rendezvényeket. Emellett segít a katolikus templom takarítási akcióiban és a templomi események szervezésében is. Soha nem gondolt arra, hogy elhagyja Bajmokot.

A védőnői pályát választóknak azt tanácsolja, hogy érezzék az elhivatottságot, legyenek emberközpontúak, empatikusak, és mindig törekedjenek a megértésre. Kezdőként kihívást jelenthet a családok bizalmának elnyerése, a különböző szociális helyzetek kezelése, valamint az egészségügyi irányelvek változásainak folyamatos követése és alkalmazása. Férjével él bajmoki otthonukban, két gyermekük és négy unokájuk van, akikkel rendszeresen találkoznak.

Indoklás:


Cindel Éva több évtizedes védőnői munkájával és közösségi szerepvállalásával méltó a kulturális értéktárba való felvételre. Huszonhat évig szolgálta szülőfaluját, Bajmokot, ahol elhivatottságával és empátiájával nemcsak az egészségügyi ellátást segítette, hanem a családok bizalmát is elnyerte. Nyugdíjba vonulása után is aktív maradt: kulturális és hagyományőrző rendezvényeket szervez, valamint jótékonysági munkájával támogatja a rászorulókat. Egész életét a közösség szolgálatának szentelte, így munkássága jelentős értéket képvisel Bajmok számára.

Források listája:

Mojzes Antal: Bajmok. Szabadka: Grafoprodukt, 2002., 99 ̶ 106. old., 76 ̶ 82. old.

Mojzes Antal: Hogy unokáink is emlékezzenek. In: Hét Nap, LXV. évf. 28. szám, 2010.07.14.

2025-03-28

természeti környezet


Az tárnicsok elsősorban a hegyvidék sziklás ormain teremnek, sokuk endemikus szűk elterjedési területtel ami azt jelenti, hogy csak egy - két hegycsúcsot népesítenek be és nem fordulnak elő sehol másh ...

2022-02-04

kulturális örökség | Bácskossuthfalva


A Tarka Virág Alkotóműhelyben több mint egy évtizede foglalkoznak kun hímzéssel az asszonyok Bece Angéla vezetésével. Számos alkotás született kun motívumokkal ez idő alatt, többek között a 2017-es Gy ...

2016-02-10

kulturális örökség


A magyar, így a bácskai magyar népéletnek is egyik legfontosabb – egyéni, családi és közösségi – eseménye az esküvő és a lakodalom: egy magyar család elindul az élet útján. A lakodalom körül a népszok ...



Készült a Magyar Kormány támogatásával