A bánáti bazsarózsa bazsarózsafélék Paeoniaceae családjába tartozó rizómás, lágyszárú, 40–60 cm magasságú, évelő növényünk, nagy háromszorosan összetett levelekkel és feltűnő piros virágokkal. Korábba ...
Nagy (Guszli) Antal jómódú gazdálkodó volt Kispiacon. 1931-ben kápolnát épített a saját udvarában, ahol a felszentelés után misét szolgáltattak a helyi lakosoknak, havonta egyszer, vasárnapi napon. Ezeket a szertartásokat a plébános és a kántor együtt szolgáltatta. A kispiaci, idősebb korosztály elsőáldozásra, és kápolnakerti búcsúra is visszaemlékezik.
1941-ben, a visszacsatolás után a falusi iskolákba helyezték át az egyházhoz tartozó szertartásokat. A háború után, 1945-ben felépült a kispiaci templom, és így a kápolna ajtaja zárva maradt.
Hatvan éven keresztül romlott az épület állapota, az örökösök raktárként használták. A 2000-es években Erdélyi István, kőrös-oldali lakos, saját költségén felújította az épületet. Az eredeti stációképeket is sikerült megtalálnia, és visszakerültek a falra.
A felújító halála után jött újabb 15 év enyészet, és a kápolna környéke, és belső része komoly javításra szorult.
2018-ban néhány ember összefogásával újra kinyílt a kápolna ajtaja. Előkerült az egyetlen fénykép, ami 1933-ban készült az épületről, és annak alapján sikerült visszaállítani a berendezést. A kőművesmunkát, a festést Mészáros Imre végezte, ingyen, segítség gyanánt. Az építő, Nagy (Guszli) Antal, egyik utóda anyagilag is segítette a felújítást. Utána következett a takarítás, szépítés, amit néhányan a faluból örömmel végeztek el.
Nagy (Guszli) Antalnak 31 ükunokája él még, többségük itt, a környékünkön. 2018 júniusában a család több tagja, pár ismerőssel együtt átadta az épületet. Meglepetésként ért mindenkit, amikor az egyik rokon elhozta a két eredeti oltárképet, amit régen hazavitt megőrzésre.
Eredeti formájában a kápolna már nem szolgálhatja a hívőket. Az épület megőrzését tartjuk fontosnak, és azt is, hogy eredeti funkciójának emléke is megmaradjon. Ha ennyi éven múltán még rátaláltak a segítőkész emberek, bízunk benne, hogy a jövő nemzedéke sem fogja elhanyagolni.
Javaslattevő: Adamov Judit
Adamov Judit gyűjtéséből és adatközléséből (2020. január, Kispiac)
A bánáti bazsarózsa bazsarózsafélék Paeoniaceae családjába tartozó rizómás, lágyszárú, 40–60 cm magasságú, évelő növényünk, nagy háromszorosan összetett levelekkel és feltűnő piros virágokkal. Korábba ...
Ferenczi Imre 1973 februárjában végzett néprajzi-folklorisztikai gyűjtést Észak-Bánátban, amely során Feketetó, Csóka, Hódegyháza, Keresztúr, Padé, Rábé, Szaján és Egyházaskér szülötteit faggatta. Ez ...
Az adai római katolikus templom 1795-ben átadott épületének 100 éves évfordulója alkalmából indítványozta Opitz Sándor kanonok plébános az Iskolaszék és Ada község képviselőtestületének egyetértésével ...