Nagy (Guszli)-kápolna

Települési érték

épített környezet

2020-02-10


Bemutatás:


Nagy (Guszli) Antal jómódú gazdálkodó volt Kispiacon. 1931-ben kápolnát épített a saját udvarában, ahol a felszentelés után misét szolgáltattak a helyi lakosoknak, havonta egyszer, vasárnapi napon. Ezeket a szertartásokat a plébános és a kántor együtt szolgáltatta. A kispiaci, idősebb korosztály elsőáldozásra, és kápolnakerti búcsúra is visszaemlékezik.

1941-ben, a visszacsatolás után a falusi iskolákba helyezték át az egyházhoz tartozó szertartásokat. A háború után, 1945-ben felépült a kispiaci templom, és így a kápolna ajtaja zárva maradt.

Hatvan éven keresztül romlott az épület állapota, az örökösök raktárként használták. A 2000-es években Erdélyi István, kőrös-oldali lakos, saját költségén felújította az épületet. Az eredeti stációképeket is sikerült megtalálnia, és visszakerültek a falra.

A felújító halála után jött újabb 15 év enyészet, és a kápolna környéke, és belső része komoly javításra szorult.

2018-ban néhány ember összefogásával újra kinyílt a kápolna ajtaja. Előkerült az egyetlen fénykép, ami 1933-ban készült az épületről, és annak alapján sikerült visszaállítani a berendezést. A kőművesmunkát, a festést Mészáros Imre végezte, ingyen, segítség gyanánt. Az építő, Nagy (Guszli) Antal, egyik utóda anyagilag is segítette a felújítást.  Utána következett a takarítás, szépítés, amit néhányan a faluból örömmel végeztek el.

Nagy (Guszli) Antalnak 31 ükunokája él még, többségük itt, a környékünkön. 2018 júniusában a család több tagja, pár ismerőssel együtt átadta az épületet. Meglepetésként ért mindenkit, amikor az egyik rokon elhozta a két eredeti oltárképet, amit régen hazavitt megőrzésre.

Previous Next

Indoklás:


Eredeti formájában a kápolna már nem szolgálhatja a hívőket. Az épület megőrzését tartjuk fontosnak, és azt is, hogy eredeti funkciójának emléke is megmaradjon. Ha ennyi éven múltán még rátaláltak a segítőkész emberek, bízunk benne, hogy a jövő nemzedéke sem fogja elhanyagolni.

Javaslattevő: Adamov Judit

Források listája:

Adamov Judit gyűjtéséből és adatközléséből (2020. január, Kispiac)

2020-04-22

kulturális örökség | Torda


Torda a hagyományőrző rendezvényeiről is híres. A Tordai Művelődési Napok közművelődési rendezvényt 2020-ban már 19. alkalommal tartották meg. Ez a rendezvény a vajdasági magyarság egyik leghosszabba ...

2022-07-27

kulturális örökség


A hajómalmok története egészen a római civilizációig nyúlik vissza, hiszen az ő találmányaik közé tartozik. Két nagy egysége volt: a nagyobb hajótest, a házhajó vagy malomházhajó, a kisebb a tárhajó é ...

2023-12-13

kulturális örökség | Szaján


Szaján két ismert és fontos személyéről van szó, László, aki magyartanár volt, Viktória pedig óvónéni. Viktória az újvidéki Óvónő-képző elvégzése után Gunarason kapott óvónői állást, ahol idővel bekap ...



Készült a Magyar Kormány támogatásával