Hétköznapi hősünk: Gajda Nóra jótékonysági események szervezője és résztvevője

Települési érték

kulturális örökség

2025-03-19


Bemutatás:


Gajda (született Szalma) Nóra 1969-ben született Szabadkán. Gyermekkorát Hajdújáráson és Palicson töltötte, ahol nagyszülei és szülei sok értéket adtak át neki. Gyermekkora óta jellemző rá a segítőkészség, amelyet főként édesapja példája inspirált. A szigor és szeretet egyensúlya jellemezte neveltetését.

Az általános iskolát Hajdújáráson végezte, majd a Vegyészeti Középiskolában szerzett textilipari technikusi végzettséget Szabadkán. Eredetileg óvónő szeretett volna lenni, de apja féltette a távoli tanulástól. Középiskolás évei alatt párhuzamosan tanulta a varrást és a kötést is. Bár szakmáját később nem gyakorolta, a család számára a mai napig ő javítja a ruhákat.

Férjével, Gajda Istvánnal Magyarországra költöztek, ahol hat évig éltek. Tolmácsként dolgozott határőrizeti és igazságügyi intézményekben. Itt ismerkedett meg a nagycsaládos egyesületek tevékenységével, amely inspirálta későbbi munkáját. Hazatérésük fő oka gyermekük iskolakezdése volt, valamint az, hogy nem sikerült saját otthont teremteniük Magyarországon. Hajdújáráson újrakezdték életüket, harmadik gyermekük is itt született meg.

2011-ben megalapította a Kolibri Nagycsaládos Egyesületet, amely több mint egy évtizedig működött az ő vezetésével. Az egyesület célja a családok támogatása, közösségépítés, valamint szociális és kulturális programok szervezése. Ennek során különféle eseményeket hozott létre, például az Egy kiló figyelmesség akciót, amely során egy tonna tartós élelmiszert osztottak szét a rászorulóknak.

Pályafutása során sokféle munkát végzett. Dolgozott takarítóként, szerkesztőként és rádiós műsorvezetőként is. Fél évig önkéntesként tanulta a rádiózás fortélyait, majd hat évig dolgozott a helyi rádióban, mígnem az megszűnt. A világjárvány alatt új ismereteket szerzett, többek között a lábápolás és a kineziotépiás szalagok alkalmazása terén, ezzel jelenleg is foglalkozik. Emellett szerb nyelvet tanít, kihasználva anyanyelvi szintű tudását, amelyet horvát anyanyelvű anyjától és magyar apjától örökölt.

Az egyesületi munka révén számos kezdeményezés kötődik a nevéhez. A Vándorbölcső program lényege, hogy egy bölcső mindig oda kerül, ahol újszülött érkezik egy családba. A babaklub lehetőséget biztosít a kisgyermekes anyukáknak tapasztalatcserére és közösségépítésre. A Szerelemlakat-falat a házasság hete alkalmából avatták fel Hajdújáráson, kifejezve az összetartozás és hűség fontosságát.

Emellett szervezett idősprogramokat, például képeslapkészítést karácsonyra, és részt vett a Caritas Orvosi Misszió szervezésében, amely ingyenes egészségügyi szűréseket biztosít a helyi lakosok számára. A Palicsi Egészségház gyermekrendelőjének kifestését is megszervezte, összefogva a helyi vállalkozásokkal és iskolákkal.

Egy másik jelentős akció volt a Szívpárna program, amely mellműtéten átesett nők számára készült párnákat biztosított a kényelmük érdekében. Önkéntesek és diákok közösen készítették el a párnákat, amelyeket a kamenicai onkológiai osztály betegei kaptak meg.

Nóra elkötelezett híve a hagyományos értékek ápolásának és a közösségek összetartásának. Úgy véli, hogy a segítő munka nemcsak mások számára fontos, hanem a saját életét is gazdagabbá teszi. Gyermekei már felnőttek: lánya Berlinben él és irodavezetőként dolgozik, idősebb fia Magyarországon él családjával, legfiatalabb gyermekük pedig nemrég kezdte meg önálló életét Királyhalmon.

Nóra számára a közösségépítés és az önkéntesség életformává vált. Hisz abban, hogy az apró sikerek is hozzájárulnak egy nagyobb közös cél eléréséhez, és hogy a segítőkészség és az emberek közötti összetartás a legnagyobb érték, amit továbbadhatunk a következő generációknak.

Previous Next

Indoklás:


Gajda Nóra közösségépítő és hagyományőrző munkássága méltó a kulturális értéktárba való felvételre. A Kolibri Nagycsaládos Egyesület alapítójaként évtizedeken át szervezett szociális és kulturális programokat, melyek erősítették a helyi közösséget. Innovatív kezdeményezései – mint a Vándorbölcső program, a Szerelemlakat-fal vagy az Egy kiló figyelmesség akció – a szolidaritás és az összetartozás fontosságát hangsúlyozzák. Önkéntes munkája az egészségügyi, oktatási és jótékonysági területeken is jelentős, miközben folyamatosan a helyi hagyományok megőrzésén dolgozik. Tevékenysége nemcsak a jelen közösségét szolgálja, hanem a jövő generációinak is példát mutat, így hozzájárul a közös értékek megőrzéséhez és továbbadásához.

Források listája:

A forrás nem érhető el

2025-03-19

kulturális örökség | Hajdújárás


Tomašković (született Kőrösi) Rózsa 1962-ben született Csantavéren, tanyasi környezetben nőtt fel. Gyermekkora a természetközeli élet és a családi összetartás jegyében telt. Esténként a petróleumlámpa ...

2023-12-14

kulturális örökség | Zenta


Az általános iskolát és a gimnáziumot (1960) Zentán végzi. Zágrábban és Újvidéken jogi, Stockholmban művészettörténeti tanulmányokat folytat. 1972-ben Uppsalában zenetudományi diplomát szerez, majd 19 ...

2024-02-02

kulturális örökség | Tiszakálmánfalva


A faluban a kulturális és gazdasági élet a jelenben is megtalálható. A kulturális élet egyik oszlopos tagja Milánovity Ottília, a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület jelenlegi elnöke. A művelődési p ...



Készült a Magyar Kormány támogatásával