Magda-lak helytörténeti gyűjtemény Tornyos

Települési érték

kulturális örökség

2018-11-19


Bemutatás:


Nem sokkal azután, hogy létrejött a „Magda-lak” Tájház Egyesület Tornyoson, 2016-ban, a helytörténeti gyűjtemény is megnyitotta kapuit a látogatók előtt.

Szabó Magda, nyugalmazott óvónő, magángyűjteménye 50-60 évnyi gyűjtőmunka eredménye. Először 1990-ben tett kísérletet egy tájház megalapítására, azonban terve csupán 2013-ban valósulhatott meg. Ekkor saját telkén, a lakóházához tartozó, különálló épületegyüttes egyik helyiségében egy huszadik század eleji paraszti szobabelsőt rendezett be, majd gyűjteménye és anyagi lehetőségeinek növekedésével további négy helyiséget alakított ki. Szabó Magda gyűjteménye törzsanyagát saját és férje elődeinek használati tárgyai és bútorai alkotják, így a kiállítás egyaránt tartalmaz bánsági, tiszaszentmiklósi és bácskai, csantavéri anyagot is, ugyanakkor helyi és Tornyos környéki önkéntes felajánlások folytán tára folyamatosan bővül. A fenntartó, szándéka szerint, egy huszadik század eleji háromosztatú parasztház szobabelsőjének kialakítását és egy azonos korabeli polgári lakás berendezését tűzte ki célul, mindezt kiegészítve egy parasztcsalád mindennapi életéhez szükséges eszközök bemutatásával és azok tároló helyiségeinek kialakításával.   

A kiállítás az anyagi kultúra megjelenítésén túl jelentős folklóranyag felelevenítésére, megismerésére is invitálja a látogatót. A parasztház bejárati ajtaja mellett elhelyezett szentkép, Szent Illés próféta ábrázolása a népi vallásosság egy szegmensére világít rá, amely tárlatvezetőnk tolmácsolásában így hangzott:  

„…annak kötelezően kin kellett maradni, nem vót szabad bevinni a házba, mindig azon veszekedtem vele (értsd a nagyapával), hogy há, de takarításkó a többi szentkép bent van, ezt mé hagyjuk mindig kint (- na miért? ) hát azér mer az Illés a tüzes szekérre jön, hát az égdörgés, villámlás az, a tüzes szekér és őneki az a dolga, mer a szekérrel viszi a dörgést, tehát, hogy védje a házat meg a bentlakókat a villámcsapástól, égdörgéstől, ezért kötelezően neki kint kellett, legyen a házon kívül” (Szabó Magda, 2018.11.13.).

Previous Next

Indoklás:


A tornyosi gyűjtemény gondozója, Szabó Magda a zentai Rozetta Kézműves Társaság népi iparművészeti szakágán belül csuhéfeldolgozással, szövéssel és népi hímzéssel is foglalkozik. A 20. század eleji és közepi hétköznapok megismertetésének szándékával kiállítása anyagát örömmel mutatja be a látogatóknak, továbbá kézműves gyermekfoglalkozásokat tart és táborokat szervez a Magda-lak, helytörténeti gyűjteményben. Ennélfogva a gyűjtemény és a köré szerveződő hagyományápoló tevékenységek jelentős helyet töltenek be a település  és a régió életében.

Kapcsolat az értékhez:


Tornyos (24352)

Magda - Lak Tájház
Dózsa György u. 27.

Telefon: +381 63 89 05 135

Források listája:

A forrás nem érhető el

Kapcsolattartó személy:

Név: Szabó Magda
Telefonszám: +381 63 89 05 135
Email: arijen73@gmail.com

2024-02-02

kulturális örökség | Csantavér


Takács Gáspár 1876. január 1-jén született Szabadkán. Kalocsán fejezte be a gimnáziumot, ahol 1900-ban pappá szentelték. 1907-ben adminisztrátor, ezzel együtt ludasi plébános lett. Csantavérre 1917 fe ...

2020-04-17

épített környezet | Csóka


Csóka neve szoros kapcsolatban áll Móra Ferenc (1879-1934) író, muzeológus, múzeumigazgató nevével és a Kremenyák-dombi ásatásaival, amelyeket 1907 és 1913 között végzett. A csókaiak próbálják megőriz ...

2020-05-07

kulturális örökség | Muzslya


Szilasi Mihály a múlt század hetvenes éveiben a Petőfi MME keretein belül többedmagával citerazenekart alakított, azzal a céllal, hogy e népi hangszert annak teljes mivoltában megőrizzék a feledés hom ...



Készült a Magyar Kormány támogatásával