Szabó Margit 1932. szeptember 28-án született Adorjánon, a család legkisebb gyermekeként. Az általános iskolát Adorjánon fejezte be. Már kisgyermekkorában az volt az álma, hogy egyszer tanító lesz. Az ...
Tornyoson a Sarok a múlt század 30-as éveiben vette fel végleges formáját. Közel 70 éven keresztül volt a falu társadalmi-kulturális-gazdasági-oktatási központja. A mai időkben elvesztette ezt a funkcióját, egy kissé keleti irányba tolódott el a falu központja. Ha a pontos lokációját akarjuk meghatározni, akkor négy utca kereszteződésében található, de a régebbi elnevezéseket figyelembe véve valójában a Likasi-út és a Becsei-út kereszteződéseként is meghatározható.
Társadalmi központként a sarki kocsma üzemelt, ott köttettek meg az üzletek, báloknak és tánciskoláknak helyszíne, gyülekező hely, találkahely, búfeledtető, számos helyi anekdota-történet színhelye volt évtizedeken keresztül. Ma gumijavító műhely található az ódon falak között.
Kultúrális központtá 1934-ben vált a Sarok, amikor az egyik helyi nagygazda, Rudics Ignác felépíttette az akkor már gazdag műkedvelői élettel bíró tornyosiak részére a Népkör székházát. Az évek folyamán színházterem, moziterem, diszkó-klub is működött a falai között. Ma többek között a tornyosi ifjúság klubja található az épületben.
Gazdasági központként a szövetkezeti társulásoknak otthont adó épületében működött. A kistermelők, kisgazdák ott adták el terményeiket, ott köttettek meg a termelői szerződések, de egy időben rendeztek ott bálokat is és kisbolt is működött benne. Ma községi szövetkezeti tulajdonban található.
Oktatási központtá még 1883-ban vált, amikor felépült az első iskolaépület a tanyasi gyerekek okítása céljából. Valójában ekkor lett a tornyosi tanyavilág központja az iskola épülete és annak környéke, amely egyben akkortájt imaházként is funkcionált.
A Sarok e négy épületének köszönhette arculatát és vált évtizedekre meghatározó helyévé a falunknak. A későbbiekben kiegészült még egy-két üzlettel, újságos bódéval, cukrászdával, autóbuszállomással. Azonkívül a templomba vezető út is itt húzódik.
Javaslattevő: Matykó Árpád
Bár a térképeken sehol sem jelenik meg a Sarok elnevezés, a helyiek mégis így nevezték és a mai napig fennmaradt a köztudatban. Közel hetven éven keresztül a falu meghatározó társadalmi-kulturális-oktatási-gazdasági központja volt, jelentős csomópont, amelyen manapság is napi 2,5 ezer gépjármű halad át.
Tornyos, Szent István u. 1., Fehér Ferenc u. 1., Kosztolányi Dezső u. 1. és Nagy sor 1.
Matykó Árpád: Az a falu nagy volt / Illa villa magna erat (Tornyos története, 2017).
Szabó Margit 1932. szeptember 28-án született Adorjánon, a család legkisebb gyermekeként. Az általános iskolát Adorjánon fejezte be. Már kisgyermekkorában az volt az álma, hogy egyszer tanító lesz. Az ...
Dr. Egyházaskéri Böngyik Árpád (1930–2015) 1930. szeptember 3-án született Egyházaskéren. Apjának nagybirtoka volt és gazdálkodott, anyja, Simon Erzsébet pedig vezette a háztartást és nevelte három gy ...
A Lisieux-i Kis Szent Teréz-emléktemplom római katolikus templom Szerbiában, Zentán. A szabadkai egyházmegyéhez tartozik. A Kis Szent Teréz-emléktemplomot Zenta legtöbb katolikus hívet számláló és ...