Kupuszina 1751 óta fejlődő, folyamatosan alakuló közösség. Nyelvét a telepesek és a korábban itt élők alakították mai formájára. Ez a nyelvjárás több mint 200 éve él a faluban. A helyi Petőfi Sándor M ...
A gombosi halpaprikás (nem halászlé) a gombosi dunai halászok receptje szerint készül. Az elkészítése egyszerű, mivel az alapanyagok megtalálhatók egy halász tarisznyájában. Kell hozzá hal (lehetőleg jó méretes ponty) vöröshagyma, jó minőségű őrölt pirospaprika, paradicsom, só, csöves erős paprika (nem csili, mert annak más a zamata!), víz, valamint vörös fűzfa a jó tűzhöz.
50 dkg halat (élősúlyban) számítunk egy főre, tehát egy ötszemélyes halpaprikáshoz megtisztítunk 2,5–3 kg pontyot, felszeleteljük és a bográcsba tesszük, majd apróra vágott vöröshagymát adunk hozzá, 1 kg halhoz egy marékkal (esetünkben ez 3 kg halhoz kb. 40 dkg). Megsózzuk másfél-két csapott evőkanál sóval, szükség esetén a végén adhatunk még hozzá sót, majd 1,5 dl paradicsomlé kerül bele, lehet jó minőségű fehérbor is, hiszen a fő szerepe ugyanaz: összetartja a halat, nem fő szét. Ráöntünk kb. 5 liter vizet (személyenként 1 litert számítunk), majd a bogrács felkerül a tűzre. Amint felforr, hozzáadjuk az őrölt édes pirospaprikát 3 púpos evőkanállal, azaz egy kiló halhoz egy púpos evőkanállal.
A forrástól számítva 45 percig főzzük, ügyeljünk arra, hogy a tüzünk folyamatos legyen, és a forrás ne álljon meg. Ha nagyon habzik, feljebb emeljük a bográcsot, vagy meglengetjük, utána vissza, időnként pedig megforgatjuk a bográcsot, hogy oda ne kapjon. Nem keverjük!
15–20 perc forrás után dobjuk bele a 4-5 erőspaprikát, tálalás után ezzel mindenki beerősítheti ízlés szerint az adagját. 30 perc forrás után már puttyogó hangot kell hogy adjon (hasonlóan, mint a lekvárnál), jön az első próba, kiveszünk egy kanállal, hűlni hagyjuk 10-15 másodpercig. Ha nem válik ketté a leve (alul a sűrűje, fent átlátszó), közel járunk a végéhez, elegendő a 40 perc főzés is. Ha elválik, még főni kell. A sót is most ellenőrizzük, és az ikrát, tejet (nem marad ki) most tesszük bele.
Hibalehetőségek: Túl sok víz, vagy az állandó forrás hiánya, esetleg a nem jó minőségű paprika különváló, híg levet ad. A sok hagymától hagymaleves ízt kaphatunk. A kesernyés ízt szintén a rossz paprika okozza. A kevés víz sűrű levet ad, de valaki éhen marad.
Az asztalra került gombosi halpaprikást házilag gyúrt szélesmetélttel vagy lágy, puha kenyérrel fogyasszuk, jó olaszrizling vagy kadarka ajánlott mellé.
Ízvilága ugyanaz, mint a tiszai halászléé, a különbség csak annyi, hogy amikor Szegeden terítenek, Gomboson már elmosogattak.
Jó étvágyat!
Javaslattevő: Klenanc József, Szerkesztő: Tompa-Horváth Iringó
KLENANC József összefoglalója
Kupuszina 1751 óta fejlődő, folyamatosan alakuló közösség. Nyelvét a telepesek és a korábban itt élők alakították mai formájára. Ez a nyelvjárás több mint 200 éve él a faluban. A helyi Petőfi Sándor M ...
Nem sokkal azután, hogy létrejött a „Magda-lak” Tájház Egyesület Tornyoson, 2016-ban, a helytörténeti gyűjtemény is megnyitotta kapuit a látogatók előtt. Szabó Magda, nyugalmazott óvónő, magángyűjt ...
A Dobák Cukrászat több mint 50 éves múltra tekint vissza. Két nemzedék óta, 1971-től él a köztudatban. Kovács Dobák György az, aki ezt a családi vállalkozást megteremtette. Később a fia, Kovács Dobák ...