Hétköznapi hősünk: Pecze Árpád gyűjtő, a Régi Mesterségek Háza alapítója

Települési érték

kulturális örökség

2023-12-14


Bemutatás:


Pecze Árpád régiséggyűjtőt már gyerekkorában elragadta a gyűjtőszenvedély. Minden a bélyegekkel kezdődött, majd leginkább a technikai eszközök felé fordult az érdeklődése. Több mint 10.000 tárgyból álló gyűjteményéből hozta létre a Régi Mesterségek Házát.

- Hol található ez a múzeum?

- A gyűjtemény Zentán, a Zmaj Jove Jovanovića utcában található. Ez a ház, ahol most vagyunk, és ahol a gyűjteményt is elhelyeztük, Dr. Borđoški Milivoj sebész főorvos háza volt, ő a Jugoszláv Királyság alatt kórházigazgatóként tevékenykedett. Ebben a házban 500 m²-en mutatjuk be a gyűjteményt.

- Mi volt a döntő érv, hogy létrehozza ezt a gyűjteményt?

- A gyűjtésnek az ötlete a hivatásomból ered, mivel eredetileg műszaki ismereteket tanítottam. Nagyon szegényes volt az iskola, de én mindig elvezettem az osztályomat két üzembe. Az ötödikesekkel a bútorgyárba és a kendergyárba, a hatodikosokkal a téglagyárba és egyéb építőhelyekre, a hetedikesekkel a Tamp és a Mašinaremont nevű gyárba látogattunk el, a nyolcadikosokkal pedig a malmot és a tésztagyárat tekintettük meg. Az ötlet így született, úgy éreztem, szükségük van különösen a pályaválasztás előtt álló tanulóknak, hogy egy helyen megnézzenek egy ilyen gyűjteményt. Ez a cél vezérelt a létrehozásában.

- Mióta gyűjt?

- Ahogyan korábban említettem, a gyűjteményt 39 éve, pontosabban 1985 óta gyűjtöm. Addig sokat utaztam, de miután megnősültem, már nem tudtunk utazgatni a világban, így a gyűjtésre szántam rá magam. Elterveztem, hogy azokat a technikai gyűjteményeket, amelyeket láttam − különösen Washingtonban – annak mintájára én is nekikezdek a gyűjtésnek. Ellátogatunk Felsőhegyre a feleségem szüleihez, és  elhoztuk a faliórát, a petróleumlámpát, a gyertyatartókat, és intenzíven gyűjtöttem 39 évig, az évek alatt három új Renault 4-es autót is  elhasználtam. A gyűjteményt Újvidéktől Bácsszőlősig, Nagykikindától Szontáig, tehát 100 kilométeres körzetből vásároltam. Legtöbbször 95%-ban vásárolnom kellett, így a szüleim és a feleségem szülei is belesegítettek a saroki ház megvásárlásába. Ha kiszámítom, húsz hold föld árába került ez a gyűjtemény, két szép nagy családi ház árába, a tanyánk árába, és a 39 év megfeszített munkájába. Szabadidőmben is dolgoztam, utána otthagytam az iskolát, és csak ezzel foglalkoztam, mert nagyon sok munka kell a helyreállításhoz és a konzerváláshoz. Felszereltem magamnak egy saját műhelyt, amelyben oxigénhegesztő, cirkula és esztergapad és mindenféle kéziszerszám van, amellyel tudtam javítani ezeket a tárgyakat. Főleg konzerváltam, hogy ne menjenek tönkre, ezért eredeti kinézetében állítottam ki a tárgyakat, ahogyan rátaláltam.

- Miket gyűjt?

- Tulajdonképpen mindent az égvilágon!  Ha ezt két nagy csoportra osztjuk, akkor a letűnt tanyavilág tárgyi hagyatékát, mivel én tanyán nőttem fel. A másik nagy gyűjtemény pedig a kisiparos műhely. A letűnt tanyavilág tárgyi hagyatékában minden benne van a mesterségeken kívül. Ebben benne vannak a mezőgazdasági szerszámok, gépek, valamint körmös traktorjaink, régi traktorjaink, szánkók, fiákerek, régi autók, gyors autók, járgányok, köves malmok, hengeres malmok, szélmalmok, kukoricaültető gépek, búzavető, és minden olyan szerszám, ami szükséges a paraszti élethez.  Minden megtalálható a vékától a különböző mérőeszközökig, mázsákig, bútorokig. Faliórából már 80 darab van.  Megtalálhatók a pásztorélet kellékei, nagyon nagy a kegytárgy gyűjteményem is. Ebben a gyűjteményben nagyon sok mindent összegyűjtöttem, kezdve az oltáriszentség tartóktól a terítőkön keresztül, szobrokig, festményekig, perselyekig, papírruhákig. Még gyóntatószék is van a gyűjteményben, imazsámoly, szenteltvíz-tartó, utcai feszület.  Harangunk is van. A látogatók mindig meg szokták húzni, főként a gyerekek.  Gőzgépünk -és hőléggépünk is van, amit nem rég be is üzemeltünk, tehát a látogató azt is megnézheti, hogyan működik. Van még hangszer-, csengő- és fegyvergyűjtemény.  Régi szabóműhelyből sikerült 40 vasalót szerezni, kisebbet-nagyobbat, amely jól tükrözi a régi műhelyek felszereltségét.  A szódás műhelyben külön szódavizes gyűjtemény is van, sőt még azok a formák is megmaradtak, amellyel a szódafejeket, csapokat öntötték ki.  Mesterségekből pedig 20 kisiparos műhely található, némelyik nem csak egy műhely, hanem például a kovácsműhelyet 40 kovácsműhelyből raktam össze, a szabóműhelyet szintén 30-40 műhelyből szedtem össze a legérdekesebb dolgokat.  A köteles műhelyben is nem csak egy gép van, amivel lehet dolgozni, hanem több. Ha kötelet akarunk készíteni, akkor akár két gépet is beindítunk, de van legalább öt köteles gépünk.  A kovácsműhelyben is különféle fúrógépek állnak, valamikor nagyon kevés állatorvos volt, és a kovácsok gyógyították a nagy jószágokat.  A  borbélyműhelyben be tudjuk mutatni Érvágó Pali bácsinak a kellékeit.  Az emberek hozzá fordultak különböző betegségekkel, problémákkal,  és van pontos adatunk, hogy az 1962-es évben még élt Érvágó Pali bácsi, vagyis pontos neve Istenes Pál, aki  dolgozott Zentán és Felsőhegyen is.   Egy látogató, aki nemrég itt járt, mesélte, hogy az ő anyósa az 1962-es évben fordult Érvágó Pali bácsihoz, mert nagyobb bizalma volt ő benne, mint az orvosokban,  pedig már 1962-ben minden faluban tevékenykedett orvos, és ezek a kellékek a foghúzástól az érvágásig az én a borbélyműhelyemben mind megtalálhatók.

(Részlet a pályamunkából)

A javaslat a Hétköznapi hőseink – Írjunk történelmet! elnevezésű mintaprojekt keretében készült.
Készítette: Papp Edvin
Felkészítő tanár: Pék Domonkos Ibolya
Thurzó Lajos Általános Iskola, Zenta

Indoklás:


- Mi a célja a gyűjteménynek?

- A gyűjtemény fő célja az, hogy a pályaválasztás előtt álló fiataloknak bemutassuk ezt a gyűjteményt, mert ők már döntőképesek, hogy milyen pályára szeretnének iratkozni, de szívesen látom a középiskolásokat és a gimnazistákat. A pályaválasztásban is szeretnék segíteni, mert egyre keresettebbek lesznek a mesteremberek, és itt megláthatják, hogy hajdanán hol és milyen szerszámokkal dolgoztak. A mai modern felszerelések már csak kicsiben hasonlítanak a régiekhez, de itt láthatják az elődök szerszámait. Össze tudják hasonlítani a régit az újjal, és azt is láthatják, hogy mennyivel egyszerűbb dolgozni a maiakkal.

Kapcsolat az értékhez:


https://regimestersegekhaza.com/

Források listája:

Forrás nem érhető el.

2021-02-04

kulturális örökség | Óbecse


A Középiskolások Művészeti Vetélkedője olyan vajdasági összművészeti vetélkedő, amely a vajdasági magyar anyanyelvű középiskolásoknak nyújt bemutatkozási lehetőséget meghatározott versenyágakban, s am ...

2019-02-25

kulturális örökség | Nagybecskerek


PLEITZ FERENC PÁL (FRANZ PAUL PLEITZ) BÁNÁT ELSŐ (IGAZI) NYOMDÁSZA (1847) Az első igazi nyomdász volt a mai szerbiai Bánát területén, aki a lapkiadásban is úttörő munkát végzett: ő volt az első lapki ...

2020-05-07

kulturális örökség | Muzslya


A háborút követően 1947-ben alakult meg, Petőfi Sándor Kultúregyesület néven és erre az időszakra vezethető vissza a színjátszó szakcsoport önállósulása is. A színjátszásnak nagy hagyománya volt már M ...



Készült a Magyar Kormány támogatásával