Kálmány Lajos 1875 és 1910 között 15 településen teljesített egyházi szolgálatot az 1920. június 4. előtt fennálló Csanádi egyházmegyében. Ez idő alatt Egyházaskéren járva ismerte meg Borbély Mihályt, ...
A Lisieux-i Kis Szent Teréz-emléktemplom római katolikus templom Szerbiában, Zentán. A szabadkai egyházmegyéhez tartozik.
A Kis Szent Teréz-emléktemplomot Zenta legtöbb katolikus hívet számláló és legszegényebb részén emelték. A munkásnegyedben már 1912-benfelvetődött a templomépítés gondolata; ebből 1913-ban egy kápolna valósult meg, és ekkortól vezethettek itt anyakönyveket. Az 1970-es években új plébániaépületet emeltek, és a régit templommá és hittanteremmé alakították. A szentély végleges formáját 1990-ben alakították ki. A templom alapkövét 1996. évi szeptember 11-i városnapi ünnepség keretében tették le. Az új templom építése 1997-ben, a Zentai csata 300. évfordulóján kezdődött. A komoly anyagi ráfordítást igénylő építkezés a tervezettnél lassabban haladt, s a szűkös anyagi lehetőségek miatt a templom nem készülhetett el a zentai csata 300. éves évfordulójára (1997).
Lisieux-i Szent Teréz halálának centenáriuma csak néhány nappal tolódott el a csata évfordulójától, ezért az épülő emléktemplomot is annak tiszteletére emelték. Msgr. Pénzes János és msgr. Huzsvár László püspökök szentelték meg a zentai csata 300. és Lisieux-i Kis Szent Teréz halála 100. évfordulójára épülő emléktemplom alapkövét. A két említett évforduló mellett egy harmadik is okot adott az építkezés megkezdésére: Szent István 997-ben lett fejedelem, és a koronázás ezeréves évfordulója is közeledett. A templom szimbolikájában az ezeréves magyar államra, és a magyar nemzeti összetartozásra hívatott emlékeztetni, a három kupola a magyar címerben található hármashalomra utal a kettőskereszttel. Az emléktemplom vázlattervét Tóth Vilmos építész készítette. Ő a következőképpen méltatta saját munkáját és tervét: egy szimbólumot helyezett el a Szabadság téren. A szimbólum jelentése a tér gyepére helyezett stilizált virágcsokor három szál virágból, amelyek a földre helyezve térben és időben visszalakulnak a földből kibúvó hajtássá (12 szelvényből álló, egymásbametsző, földből előtörő gömbökké), szerves részeivé válva a térnek.
A templom egyik érdekessége, hogy kézzelfogható jelként beépültek az 1914-ben megkezdett, s az első világháború végéig csak részben felépült főtéri Szent István templom oszlopai, oszlopfői és kődíszei, melyeket a templom 1947. évi lebontása után hirdetőoszlopként széthelyeztek a város utcáin és terein.
A templomtér belső igazi dísze valójában a kupolák faszerkezete, az oldalfalakon 24 egy négyzetméteres ablak sorakozik egymás mellett, amelybe a magyar szentek vitrázs-képei kerültek. A templom beltere három részből áll: a középső részen 100 ülőhely, míg a két oldalkupola alatti részben 200-200 ülőhely található. 2009 őszén a kupolák alatti falak ablakaiba bekerült a 24 vitrázsüveg, mely a magyar szenteket és boldogokat ábrázolja. A vitrázsokat Papp Korhecz Zsuzsanna szabadkai restaurátor készítette.
Az új templomot 2008-óta nagyobb rendezvények megszentelésére használhatják a hívek. Az épülő templom zarándok-,valamint búcsútemplom. 2017.szeptember 11-én,a zentai csata 320. évfordulóján szentelte fel Pénzes János püspök, a nagyszámú hívősereg és a meghívott vendégek jelenlétében, akik között ott volt Áder János magyar államfő is.
Javaslattevő:
Lángelmék csapat
Petőfi Sándor Általános Iskola, Zenta
Felkészítő pedagógus: Kormányos Katona Gyöngyi
A felépült új templom méltó és örökre maradandó emléket állít az eddig kissé elfeledett, de világhírű zentai csatának, hirdetve ezzel azt a győzelmet, mely lehetővé tette e vidék számára is az egyetemes európai kultúrához való újbóli csatlakozást. Köszönhető ez Savoyai Jenő hercegnek és hadvezérnek is.
Ez az emléktemplom, melynek alapkövét a zentai csata színhelyéről vett földbe helyezték a Vereckéről és Lisieux-ból hozott kővel együtt, szimbóluma szűkebb régiónk, a Duna-Tisza-köze, illetve egykori országunknak az európai kultúrához való végleges visszatéréséhez, a több, mint ezerszáz éves fennmaradásnak. A felszentelt emléktemplom nemcsak vallási, hanem történelmi szempontból is jelentős, mert a zentai csata emlékére épült.
József Attila utca, Zenta 24400
Telefonszám: 024 812440
Épül a zentai emléktemplom. In: Magyar Szó, 2000.április 14., péntek
Zenta Község Idegenforgalmi Szervezete honlapja: http://www.sentainfo.org
Tari László helytörténeti-kutató összefoglalása alapján
Kálmány Lajos 1875 és 1910 között 15 településen teljesített egyházi szolgálatot az 1920. június 4. előtt fennálló Csanádi egyházmegyében. Ez idő alatt Egyházaskéren járva ismerte meg Borbély Mihályt, ...
A kosárfonásnak erős hagyományai vannak a vajdasági magyarság körében, még a 20. század közepén is elterjedt tudásnak számított a mezőgazdasággal foglalkozó közösségekben. Sokan foglalkoztak vele az ö ...
A XIX. század végére a vízimalmok és szélmalmok ideje lejárt. Ennek oka azok helyhezkötöttsége és a kis teljesítménye volt. A Magyarországra késve érkező ipari forradalom a vidéki mezővárosokba még na ...