Az 1764. évi madéfalvi történések, a „siculicidium” (székelyölés) utáni években a csíki, háromszéki és aranyosszéki falvakból elmenekült lakosságból, a ma már Romániához és Ukrajnához tartozó Bukovina ...
„Ha a Télapóra gondolunk, sok minden jut az eszünkbe. Csomagot hoz, a kéményen át érkezik, piros ruhát visel, hosszú fehér szakálla van, bojtos a sapkája, az Északi-sarkról jön, ajándékot hoz… Ezt minden Télapóról el lehet mondani, ám azt, hogy rénszarvas-szán helyett rakétával érkezik, azzal csak mi csókaiak büszkélkedhetünk! A mi gyerekeink találkozhatnak vele az utcákon, követhetik jellegzetes csengőjének hangját, amely messze elhallatszik. Talán már meg is szoktuk, nekünk ez természetes jelenség. Ám, ha jól körbenézünk a nagyvilágban, sehol máshol nem tesznek említést hasonlóról sem, még a világhálón sem. Nekünk jutott az a kiváltság, hogy van egy olyan Télapónk, akit erre teremtettek az égiek.” (Horváth Noémi)
A fönti sorokat a Csókai Krónika (havilap) újságírója 2014-ben írta. Ebben az évben kapott új ruhát – mivel a régit már elnyűtte – a csókaiak Rakétás Télapója. Majd negyven évvel korábban kezdte a télapóskodást Frankó Ferenc a csókai szalámigyár lakatosaként, amikor helyettesítenie kellett Szedlacsek bácsit, a vállalati télapót. Saját elmondása szerint az, hogy rakétával jön, egy gyermek ötlete volt. Eleinte vállán (mint egy hátizsákot) hordozta rakétáját, s minden évben újított rajta valamit, kibővítette valamivel, így később két keréken húzta a többrészes rakétát, majd öt keréken tolt egy egész rakéta-rajt. A rakétáit konzervdobozokból, hulladéklemezekből szerkesztette össze, és piros-fehér színűre festette. Nagyméretű csengőjét maga készítette, hiszen kitanult szakmája szerint fémöntő volt. Frankó Ferenc legutóbbi lakhelyén, a Belgrád utca 3-ban még mindig megvannak a színesfém-öntéshez szükséges eszközei, berendezései.
Megbeszélés alapján intézményekbe, de családokhoz is szívesen ellátogatott télapóként. Decemberben szinte mindennap hallható volt Csókán a csengője. Ha kellett mikulás, ha kellett télapó volt. Szolgálataiért sehol sem kért pénzt. Ha kapott csomagot, csokoládét, cukorkát, azt továbbajándékozta a gyerekeknek.
Nyaranta félmeztelenül járt, leggyakrabban kerékpáron. Megesett, hogy fölismerték a gyerekek, tapsoltak, ugrándoztak, teli torokból kiáltozták: Itt a télapó! Ferenc ilyenkor befordult a legközelebbi boltba, cukorkát, csokit vett, majd visszatért a gyerekekhez, s örömmel osztotta nekik a csemegét.
Sugárzott belőle a gyermekek és az emberek iránti szeretet. A csókaiak pedig viszonozták szeretetét: fényképezkedtek vele, esetenként meghívták ebédre, nyomtatott naptárokat készítettek a Rakétás Télapó képével.
Nem csak a télapóskodással ajándékozta meg embertársait. Házi öntödéjében rengeteg 10-20 cm nagyságú tárgy mintáját tárolta, ha kedve támadt, ezekből öntött ólom vagy alumínium szobrocskákat azért, hogy ezeket is elajándékozhassa. Szélmalmot adott annak, akiről tudta, hogy a felmenője szélmolnár volt, Lehel vezér kürtös-lovas szobrát ajándékozta a múltunkat tisztelőknek. Néhány éve ólomkatonát dugott a zsebembe.
A csókai Rakétás Télapóra, Frankó Ferencre igazán ráillenek Burkus Valéria Szétosztom magam című versének sorai:
„Tékozló kedvvel, nyitott kézzel adok.
Én adhatok.
(Magamnak úgyis sok vagyok.)”
Frankó Ferenc az 1980-as évektől haláláig (2018) minden év decemberében egyedülálló, jellegzetes módon örvendeztette meg a csókai gyerekeket Rakétás Télapóként, Mikulásként. Csöngetve járta az utcákat, rakétáit hátán hordva vagy kerekeken húzva, utóbb öt keréken tolva. Ilyet csak a csókaiak láthattak. Számos vállalatban, intézményben rendezett csomagosztáson is részt vett, de mindig volt a köpönyege alatt meglepetésként cukorka, csoki a váratlanul útjába kerülő gyerekek számára.
Reménykedem abban, hogy javaslatom értéktárba vételével újjáéledhet a csókaiak Rakétás Télapója.
Javaslattevő: Kónya Sándor
H. N. [= Horváth Noémi]: Vásári forgatag Csókán. Csókai Krónika 2013. december: 11
Á. O. [= Ágoston Ottilia]: Megjött már a Mikulás. Csókai Krónika 2014. december: 7
H. N. [= Horváth Noémi]: Kicsoda a rakétás Télapó? Csókai Krónika 2014. január:12
Kincsesládánk – Csóka, Pannon TV, 2016. április 3. [https://www.youtube.com/watch?v=JNdCRX7Ax3Q ]; Rakétás Télapó (14:30 – 23:05)
Pannon TV: 2018.09.30. https://pannonrtv.com/rovatok/szines/elhunyt-franko-ferenc
Borza Józsefné Mészáros Anna (59) csókai lakos szóbeli közlései 2020 márciusában
Az 1764. évi madéfalvi történések, a „siculicidium” (székelyölés) utáni években a csíki, háromszéki és aranyosszéki falvakból elmenekült lakosságból, a ma már Romániához és Ukrajnához tartozó Bukovina ...
Szabó Margit 1932. szeptember 28-án született Adorjánon, a család legkisebb gyermekeként. Az általános iskolát Adorjánon fejezte be. Már kisgyermekkorában az volt az álma, hogy egyszer tanító lesz. Az ...
Bugarszky István (Stefan Bugarski) bölcsészdoktor, kémikus, egyetemi tanár. Zentán született 1868. május 21-én (a görögkeleti naptár szerint május 9-én), az akkori Eugén utca 924. sz. házban (ma Vuk K ...