Szabados-kereszt (Kispiaci szakrális kisemlékek I.)

Települési érték

épített környezet

2020-01-29


Bemutatás:


Kispiac területén tíz út menti kereszt van. Ezek utak mentén, temetőben, templomkertben láthatók. A szabadtéri kereszt a Megváltó áldozatának szimbolikus helyszíne.

A keresztek közül a legkorábbi a Szabados-kereszt, melyet a martonosi tanyavilágból, Ustorkáról származó Szabados Antal martonosi lelkész állíttatott 1868-ban az ustorkai úton, melynek mai megnevezése Csantavéri út.

Ezt a keresztet az elmúlt másfél évszázad vihara alaposan megtépázta. Felújításra szorult, s Barát Feri bácsi egykori ustorkai lakos, Bosznai Károly személyében meg is találta azt, aki magára vállalta annak költségeit. Elmondása szerint gyermekkora emlékei kötik ehhez a tanyavilághoz. Mint annyi más családot 1941 augusztusában a település lakói őket is befogadta. A kereszt felújítására 2006-ban került sor. A „miértre” Károly bácsi bölcsen válaszolt: „„Tartozom annyival annak a közösségnek, amely befogadott minket. Az édesanyámmal nagyon sokszor imádkoztunk ennél a keresztnél.”

A fakereszt fémöntvényű tartozéka az "INRI" (Iesus Nasarenus Rex Iudacorum, aminek jelentése Jézus a zsidók királya) feliratú tábla és a korpusz. Jézus lábánál egy, a Szűzanyát ábrázoló kisplasztika található.

Previous Next

Indoklás:


„Ne becsüljétek le soha a szeretetet, amely akkor a legnagyobb, ha a kereszten fejezi ki magát, és amely nélkül az emberi életnek sem gyökere, sem értelme nincsen” (II. János Pál pápa).

Magyarkanizsa község területén olyan településen, mint Kispiac, ahol a templom csupán 1945-ben épült fel, a keresztek voltak azok a helyek, ahol a járókelők vagy a munkába igyekvők megálltak egy-egy fohász erejéig.

Javaslattevő: Kovács Mária

Források listája:

Kovács Mária gyűjtéséből és adatközléséből (2020. január, Kispiac)

2016-03-24

kulturális örökség


1684-ben XI. Ince pápa kezdeményezésére a Habsburg Birodalom, Lengyelország és a Velencei Köztársaság létrehozta a Szent Ligát, amelyhez 1686-ban csatlakozott Oroszország, Bajorország, a szász, illetv ...

2020-05-25

turizmus és vendéglátás | Doroszló


2017. augusztus 12-én tartották meg az első Hazaváró Báránypaprikás Főzőversenyt. Az esemény ötlete Pelt Ilonától, a Kuckó Gyermeksarok akkori elnökétől származik, ő a főzőverseny főszervezője azóta i ...

2021-08-10

kulturális örökség


Az Óbecsei Járás című hetilap a II. világháború idején, heti rendszerességgel jelent meg településünkön. Óbecse nem rendelkezett régi nyomdászati múlttal. Az első hivatalos, bár rövid élettartalmú lap ...



Készült a Magyar Kormány támogatásával