Adamov Judit 2010-ben vásárolta meg a kispiaci vásártérhez közeli több mint száz éves ingatlant, amelyet kezdettől fogva Kispiac helytörténeti gyűjteményének, tájházának szánt. Négy zárt kiállítótérre ...
A községi iskolák államosítása után (1908) Zenta városa nagyszabású iskolaépítési programba kezdett (állami támogatással), s 1910-ben az állami elemi népiskolai gondnokság megküldte a város számára az iskolák elhelyezésére és építésére vonatkozó javaslatát (az előterjesztés nemcsak a városra, hanem a szállás- és tanyavilágra is vonatkozott). A javaslatot Zenta város képviselő-testülete az 1910. október 12-i közgyűlésén tárgyalta meg, s a munkástelepi iskola ügyében a következő véghatározatot hozta: „A munkástelepen építendő két iskolaépület 6-6 tanteremmel, az egyik igazgatói és szolga lakással, a másik csak szolgalakással kiépíttetni határoztatik.”
A munkásházak közötti iskola terveit Berzenczey Domokos városi főmérnök készítette el 1911. május 18-i keltezéssel, a már korábban kihagyott egy holdas telekre. Az egyemeletes épületet úgy tervezték, hogy az iskolaudvar egyben az igazgatói és a szolgalakás udvarául is szolgált. Az iskolaépületben hat tanterem, egy szlöjd-terem, tanítói és igazgatói szoba, valamint az igazgató lakása került kialakításra.
A munkástelepi 6 tantermes iskola építését Gráf Ármin vállalkozó nyerte el, s még 1912 nyarán meg is kezdte az építkezést, és az év decemberére be is fejezte. A munkástelepre tervezett másik iskola –, melyet a Kis Szent Teréz kápolna előtti térre terveztek építeni – az 1914-ben kitört világháború miatt sem akkor, sem később nem épült meg.
A város által épített új iskolákat (Zentán és a tanyavilágban) 1913. május 20-án vették át és vizsgálták felül. A hét épületben 15 tanterem volt kialakítva. A munkástelepi iskolán kívül Tornyoson, Keviben, Zenta-Gunarason, Domonkos Mátyás, Rudics János és Pollák Henrik szállásán épültek fel az új iskolák.
A munkástelepi új iskolát Báró Eötvös József néhai vallás- és közoktatásügyi miniszter, a népiskolai törvény megalkotója születésének 100. évfordulója tiszteletére az állami iskolai gondnokság a 94/1913. sz. határozattal Munkástelepi Eötvös-iskolának nevezte el.
Az iskola két világháború között, illetve utána más-más neveken szerepelt. Az épületet 1954-ben bővítették új épületszárnnyal, s ebben az évben vette fel nevét, Zenta első ismert költőjéről, Thurzó Lajosról, aki az I., a III., és a IV. elemi osztályát ebben az iskolában végezte el.
Az iskolát anyaországi támogatással 2019/2020 folyamán teljesen felújították.
Az iskola épülete az 1910-es években került megépítésre, és az azóta eltelt időszakban számos eseménynek és változásnak volt tanúja. Létrehozása a községi iskolák államosítása utáni időszakhoz kötődött, ami a korabeli oktatáspolitikát és társadalmi változásokat tükrözte.
Az iskola az évtizedek során több nevet is viselt, így különböző időszakokban különböző kulturális és történelmi személyiségekhez kapcsolódott. Az épületen keresztül azonban a közösség identitása is formálódott, és a helyi lakosok számára fontos emlékeket őriz.
Az iskolaépület 2019/2020 folyamán teljeskörű felújításon esett át anyaországi támogatással. Ez az újabb fejezet azt mutatja, hogy az épületet értéknek tekintik, és az idővel való lépést tartva a modern követelményeknek megfelelően ápolják.
Valkay Zoltán: Zenta építészete. Forum kiadó, Újvidék, 2002.
Tari László helytörténeti-kutató összefoglalása alapján
Adamov Judit 2010-ben vásárolta meg a kispiaci vásártérhez közeli több mint száz éves ingatlant, amelyet kezdettől fogva Kispiac helytörténeti gyűjteményének, tájházának szánt. Négy zárt kiállítótérre ...
A zentai Művésztelep 1952 nyarán alakult Ács József festőművész ötlete alapján, aki Tripolszky Géza múzeumigazgató személyében lelkes társat talált ötlete megvalósításához, amelynek sikeréhez nem kevé ...
„Az egykori Csanádi püspökség legrégebbi katolikus kápolnája, Felix Milleker szerint 1720-ban, a Nagybecskereki Püspökség évkönyvének adatai szerint 1729-ben épült Kristof Pajer kezdeményezésére. Az e ...