Muzslyán művészi tehetségekből sohasem volt hiány. A múlt század hetvenes éveiben egyesületi szinten működtek a képzőművészek. Egy-egy képzőművészeti tábor befejezésével, alkalmi ünnepeken állították ...
Tóth László adai amatőr ornitológus gazdag gyűjteménye Vajdaság-szerte ismert a természetkutatók körében. A több, mint fél évszázadnyi gyűjtőmunkával összeállított madár-, rovar-, fészek- és tojásgyűjteményt számos alkalommal bemutatta már az adaiaknak, régóta dédelgetett vágya egy természetvédelmi múzeum létrehozása, ahol a preparált gyűjtemény tárolásának megfelelő feltételeket tudna biztosítani, hiszen ezeket jelenleg is otthonában tárolja.
1981-ben a Tartományi Madártani és Madárvédelmi Intézet két szakértőt küldött, hogy értékeljék a gyűjteményt. A két szakember, mr. Boris Garovnikov és Đorđe Petković, megállapította, hogy a gyűjtemény a Vajdaságban fellelhetők között a legértékesebb, és ezért azt javasolták az adai Képviselő-testületnek, hogy Tóth László gyűjteményét nyilvánítsa természeti kinccsé és helyezze védelem alá.
A gyűjtemény tartalma:
1. Preparált madarak
Környékünk madárvilágának gazdag gyűjteménye, 174 kitömött példány: vízimadarak, ragadozók, énekesmadarak. A gyűjtemény egyedülálló ritkasága a keleti rövidujjú, vagy másképpen vörhenyes pacsirta (Calandrella rufescens). Hazája a Kaspi- tó környéke és a Pireneusi-félsziget. Ez a kitömött madár az egész Kárpát-medence egyetlen fellelt példánya.
A gyűjtemény további ritkaságai: sarkantyús sárkány (Calcarius laponicus) és a rózsás seregély (Pastor roseus) stb.
2. Madártojás - gyűjtemény.
Környékünk és a világ madarainak tojásai. A gyűjtemény külön értéke, hogy nagyobb részben egész fészekaljból áll, az eredeti fészekkel együtt. Mintegy 100 természetben begyűjtött és 8 mesterségesen nevelt madár fészke van a kellő számú, szakszerűen preparált tojásokkal.
Különlegessége az a 6 féle tojás-fészekalj, amelyekben 6 féle kakukktojás látható, 6 féle aranymadár (dajkamadár) fészkében.
3. Lepke-és rovargyűjtemény
Környékünk preparált lepkefajtái, tudományos követelmények szerinti feldolgozásban, csoportosításban. Több olyan lepke is látható benne, ami környékünkön első felfedezés. Ilyen pl. a barnás gyászlepke (Neptis sappho), a zöldes gyöngyházlepke (Pandoriana pandoria), és a farkasalma-lepke (Zerinthia polixena).
A gyűjtemény kiegészítő részét képezik a környékünk jellegzetes, ismertebb és kevésbé ismert bogarainak gazdag gyűjteménye is.
Tóth László adai amatőr ornitológus a gyűjtők körében Vajdaság-szerte ismert és elismert, a MIRK-en többszörösen nívó- és nagymesteri díjjal jutalmazott tojás-, preparált madár-, és rovargyűjteménye közösségünk számára különösen értékes, hiszen térségünk gazdag természeti világát mutatja be és örökíti a későbbi generációknak. Az adai értékbizottság értéktárba jelöli a többszörös MIRK nagymesteri - és nívódíjas Tóth László Tojás- Preparált Madár- és Rovargyűjteményét annak reményében, hogy ezzel elősegíti az eljövendő generációk megismerkedését a Tisza-mente természeti szépségeivel.
Tóth László
24430 Ada, Dimitrije Tucovića 29
024/852-853
Király János: Madár-és lepkemúzeum a cél. Ada: Panorama-Körkép, 2012. december (6.-7 old.)
Király János szerk.: Ki nem ismer engem Európában: Csornai Richárd Tóth Lászlóhoz írt levelei. Szabadka: Csornai Richárd Ökológusok Egyesülete, 2004.
Muzslyán művészi tehetségekből sohasem volt hiány. A múlt század hetvenes éveiben egyesületi szinten működtek a képzőművészek. Egy-egy képzőművészeti tábor befejezésével, alkalmi ünnepeken állították ...
A faluban a kulturális és gazdasági élet a jelenben is megtalálható. A kulturális élet egyik oszlopos tagja Milánovity Ottília, a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület jelenlegi elnöke. A művelődési p ...
Csóka neve szoros kapcsolatban áll Móra Ferenc (1879-1934) író, muzeológus, múzeumigazgató nevével és a Kremenyák-dombi ásatásaival, amelyeket 1907 és 1913 között végzett. A csókaiak próbálják megőriz ...