„Az adai római katolikus templom tornyához hasonlót máshol aligha látnak az emberek. Az átutazóban lévők úgy nézik, hogy nincs befejezve. Az adaiak azonban tudják, hogy be van fejezve, de azt már igaz ...
Tóth László adai amatőr ornitológus gazdag gyűjteménye Vajdaság-szerte ismert a természetkutatók körében. A több, mint fél évszázadnyi gyűjtőmunkával összeállított madár-, rovar-, fészek- és tojásgyűjteményt számos alkalommal bemutatta már az adaiaknak, régóta dédelgetett vágya egy természetvédelmi múzeum létrehozása, ahol a preparált gyűjtemény tárolásának megfelelő feltételeket tudna biztosítani, hiszen ezeket jelenleg is otthonában tárolja.
1981-ben a Tartományi Madártani és Madárvédelmi Intézet két szakértőt küldött, hogy értékeljék a gyűjteményt. A két szakember, mr. Boris Garovnikov és Đorđe Petković, megállapította, hogy a gyűjtemény a Vajdaságban fellelhetők között a legértékesebb, és ezért azt javasolták az adai Képviselő-testületnek, hogy Tóth László gyűjteményét nyilvánítsa természeti kinccsé és helyezze védelem alá.
A gyűjtemény tartalma:
1. Preparált madarak
Környékünk madárvilágának gazdag gyűjteménye, 174 kitömött példány: vízimadarak, ragadozók, énekesmadarak. A gyűjtemény egyedülálló ritkasága a keleti rövidujjú, vagy másképpen vörhenyes pacsirta (Calandrella rufescens). Hazája a Kaspi- tó környéke és a Pireneusi-félsziget. Ez a kitömött madár az egész Kárpát-medence egyetlen fellelt példánya.
A gyűjtemény további ritkaságai: sarkantyús sárkány (Calcarius laponicus) és a rózsás seregély (Pastor roseus) stb.
2. Madártojás - gyűjtemény.
Környékünk és a világ madarainak tojásai. A gyűjtemény külön értéke, hogy nagyobb részben egész fészekaljból áll, az eredeti fészekkel együtt. Mintegy 100 természetben begyűjtött és 8 mesterségesen nevelt madár fészke van a kellő számú, szakszerűen preparált tojásokkal.
Különlegessége az a 6 féle tojás-fészekalj, amelyekben 6 féle kakukktojás látható, 6 féle aranymadár (dajkamadár) fészkében.
3. Lepke-és rovargyűjtemény
Környékünk preparált lepkefajtái, tudományos követelmények szerinti feldolgozásban, csoportosításban. Több olyan lepke is látható benne, ami környékünkön első felfedezés. Ilyen pl. a barnás gyászlepke (Neptis sappho), a zöldes gyöngyházlepke (Pandoriana pandoria), és a farkasalma-lepke (Zerinthia polixena).
A gyűjtemény kiegészítő részét képezik a környékünk jellegzetes, ismertebb és kevésbé ismert bogarainak gazdag gyűjteménye is.
Tóth László adai amatőr ornitológus a gyűjtők körében Vajdaság-szerte ismert és elismert, a MIRK-en többszörösen nívó- és nagymesteri díjjal jutalmazott tojás-, preparált madár-, és rovargyűjteménye közösségünk számára különösen értékes, hiszen térségünk gazdag természeti világát mutatja be és örökíti a későbbi generációknak. Az adai értékbizottság értéktárba jelöli a többszörös MIRK nagymesteri - és nívódíjas Tóth László Tojás- Preparált Madár- és Rovargyűjteményét annak reményében, hogy ezzel elősegíti az eljövendő generációk megismerkedését a Tisza-mente természeti szépségeivel.
Tóth László
24430 Ada, Dimitrije Tucovića 29
024/852-853
Király János: Madár-és lepkemúzeum a cél. Ada: Panorama-Körkép, 2012. december (6.-7 old.)
Király János szerk.: Ki nem ismer engem Európában: Csornai Richárd Tóth Lászlóhoz írt levelei. Szabadka: Csornai Richárd Ökológusok Egyesülete, 2004.
„Az adai római katolikus templom tornyához hasonlót máshol aligha látnak az emberek. Az átutazóban lévők úgy nézik, hogy nincs befejezve. Az adaiak azonban tudják, hogy be van fejezve, de azt már igaz ...
Kezdetben egy nádtetejű imaház szolgálta az egyházaskériek egyházi életét. Az imaház előtt egy kereszt és egy harangláb állt. A templom alapkövét 1938. októberében rakták le. Erre így emlékeznek a hel ...
A nyugat-bácskai Őrszállás első kis katolikus templomát 1782-ben vert falból, nádtetővel a hívek építették. Plébániáját 1788-ban szervezték. A ma is álló Mária neve templomot a helység kegyurai, a mél ...