Magyar struccnak is szokták hívni, bár nem rokona az afrikai szavannák nagy testű futómadarának, de alakjával, izmos, futó lábaival és életmódjával valóban hasonlít rá. Leginkább a tyúkfélékre hasonlí ...
A paprikatermesztést Magyarkanizsa község egész területén ismerik ugyan, de a táji adottságoknak megfelelően csak Horgos, Martonos, valamint Magyarkanizsa és Adorján településeken foglalkoznak a fűszernövénnyel. Horgoson a homokos, míg a másik három településen az ártéri rétek talaján termesztik e munkaigényes növénykultúrát. A kistáj – a paprikatermesztés szempontjából – részét képezte Szeged vonzáskörzetének, de Horgos, Martonos, Magyarkanizsa és Adorján paprikatermelése igazán az új országhatárok meghúzásával indult meg, ekkor kezdett ipari méreteket ölteni.
Szegeden és a környékén az 1850-es években kezdődött a paprikatermesztés, és mintegy negyven évvel később indult Horgos környékén a paprikázás. 1916-ban Martonos is bekapcsolódott a termesztésbe. A felfűzött termést szegedi és röszkei kofák vásárolták meg az itteniektől, de 1918-ban, a változások miatt már nem tudták ily módon értékesíteni a termést. Ekkor létesítették az első paprikaőrlőt ezen a vidéken. Az új határ megvonásával kialakult tehát egy – a szegeditől nagyságrendekkel kisebb, de arra a termesztési és feldolgozási hagyományra épülő – újabb fűszerpaprika-termesztő és -feldolgozó körzet.
A század első felében a paprikamagot a termesztők saját, előző évi termésükből hagyták meg. A magot mosták, válogatták, szárították. Februárban, meleg helyiségben, a beáztatott magot nedves ruhával letakarva csíráztatták. A kicsírázott magokat előre elkészített kerti melegágyakba szórták, és a tetejére érett marhatrágyát vagy kevert marha- és disznótrágyát, majd homokot szórtak. Az ágyás tetejét, hogy a mag körül a talajt tömörítsék, deszkával „letapsikolták”. Utána meglocsolták, majd a palánta növekedése idején folyamatosan öntözték, hét héten keresztül addig, amíg nem hozott hat levelet. Májusban a megerősödött palántákat felszedték, és a palántálásra előkészített földbe ültették. A paprika alá a földet kétszer kellett felszántani. A kerti ágyásból felszedett palántákat farekeszekbe rakták, és a szántóföldön ültető fúróval a palánta gyökerének lyukat készítettek. A lyukakat az ültetés előtt belocsolták, majd kapával földet húztak a palántához, és az ültetés végeztével újból belocsolták. Az ültetést követő nyolcadik napon a földet megújították, megkapálták a palántákat, és alájuk húzták a földet. A palánták helyét „útalló” gereblyével az ültetési területen hosszában és keresztben is meghúzták. A kiültetett palántákat időjárástól függően többször meglocsolták, illetve szükség esetén pótolták a kiszáradt növényeket. A fiatal növényt háromszor vagy többször megkapálták, hogy a gyomok ne nyomják el fejlődés közben. A magvetés/palántálás művelete mára megváltozott, amennyiben gépesítették, viszont a növény gondozása napjainkban is hagyományosnak mondható.
A termést éréstől függően, augusztus végén kezdték szedni, és kéthetes időszakokra bontva szeptember, október folyamán végezték, míg a dér meg nem csípte a paprikát. Általában három szedés van: első, második és harmadik. A leszedett paprika közül az első szedéskor válogatják ki a szépeket, amelyeket külön kezelnek, ugyanis ezekből nyerik a következő évi magot. A második és a harmadik szedésből a fűszerpaprika-alapanyag lesz.
A két háború között és az 1960-as években még fűzték a paprikát: három sorba rendezték el a füzéren, hogy arányosan érje őket a levegő száradáskor. Napjainkban már nem fűzik a paprikát, hanem szedés után azonnal értékesítik, míg a magnak hagyottakat lyukacsos, hosszú zsákba tömik és felakasztva szárítják az ereszek alatt.
Darálás előtt a paprikát hasítják, szárát eltávolítják, a kiválogatott magpaprikából a magokat külön elteszik. Egyébként a növényt kemencében – újabban szárítókat építenek erre a célra – csörgősre szárítják. A megszáradt paprikát vagy hasítják, vagy pedig csipedik, attól függően, hogy nemes édeset vagy csípőset óhajtanak készíteni. Hasítás előtt meglocsolják a paprikát, hogy az erő lehasadjon. Ha az eret a maggal együtt eltávolítják, a későbbi őrlemény édes lesz. A kierezett paprika húsát újra fölfűzik, és zörgősre szárítják. Az eltávolított paprikamagot addig mossák, míg az ereje el nem veszik. A mosás úgy történt, hogy a zsákokba szedett magot zsákostól tették a vízbe és taposták. Sok vízben, a malmok vízmedencéjében mosták a magot. Mosás után a magot megszárították és a paprika húsához keverték, ugyanis a mag adta meg az őrlemény zsírosságát. A két háború között a fűszerpaprikát füzéreken tárolták, és csak a szükséges mennyiséget őrlették meg.
Horgoson a XX. század második felében paprikaőrléssel egy állami tulajdonú vállalat foglalkozott, melyet az államosított horgosi paprikamalmokból hoztak létre 1947-ben, míg Martonoson több magántulajdonban lévő paprikamalom működik az ezredforduló utolsó évtizedében. A többi ipari növényhez hasonlóan a paprikatermesztést is államilag népszerűsítették az 1960-as években, ugyanis ekkor indult be a nagy tömegű fűszerpaprika-export.
Napjainkban a termesztés és feldolgozás, valamint az értékesítés újabb átalakuláson megy át. A gombamód szaporodó magánkézben lévő paprikamalmok mind jobban háttérbe szorítják a korábban irányító szerepet betöltő szövetkezeteket, állami üzemeket, és egy kiterjedt termesztői hálózatot hoznak létre. A XX. század utolsó és a XXI. század első évtizedében kialakulóban van egy újabb kapcsolat a szegedi és kalocsai termesztési és feldolgozó körzettel: malomipari berendezéséket vásárolnak Magyarországról, és alkalmanként félkész termékeket szállítanak további feldolgozásra. Közben korábbi piacaikat is fokozatosan visszahódítják, legyen szó a délszláv utódállamokról vagy az EU tagországairól. A beruházásokhoz jelentős állami kölcsönöket biztosít az unióba igyekvő Szerbia.
Javaslattevő: Dr. Klamár Zoltán etnográfus-muzeológus
Horgoson és Martonoson egyaránt termesztik és feldolgozzák a fűszerpaprikát. A termesztés és a kisüzemi feldolgozás közvetlenül az első világháború előtt és alatt kezdett nagy méreteket ölteni, és napjainkban is hagyományos módon történik. A kistáj – a horgosi homokvidék és a martonosi tiszai ártér – a szegedi paprikatermesztő nagytáj pereméről vált le a trianoni határátalakítások következtében, és alakult önálló termesztő-feldolgozó központtá. Mivel a termesztés és a feldolgozás magyar közvetítéssel érkezett, és a helyi magyarság körében hagyományozódik ma is, így mindenképpen agrárörökség Szerbiában.
Bálint Sándor: A szegedi paprika. Budapest, 1962.
Bálint Sándor: A szegedi paprika termesztése. Ethnographia, LXX. évf. 1959. 139–170.
Beszédes Valéria: Az otthonteremtés. In uő: Örökség. Kis magyar bácskai néprajz. Szabadka, 1995, /Életjel Könyvek, 60./, 89–91.
Fodor Ferenc: A gazdálkodás fejlődése. In Fodor Ferenc szerk.: Csólyospálos. Tanulmányok. Csólyospálos történetéből és népéletéről. Csólyospálos, 1995, 247–297.
Fodor Ferenc: A fűszerpaprika termesztése Martonoson és környékén. In Kothencz Kelemen szerk.: Sarjadó sorsok. A VIII. Duna–Tisza közi nemzetközi néprajzi nemzetiségkutató konferencia (Baja, 2011. július 14–15.) előadásai. Baja–Kecskemét, 2012, 159–165.
Đere, Kornel – Tomić, Pavle: Opština Kanjiža. Novi Sad, 1982. /Geografske monografije vojvođanskih opština/
Juhász Antal: A paprikatermelés. In Péter László szerk.: Röszke földje és népe. Szeged, 1996.
Klamár Zoltán: Szegedi paprika – horgosi paprika. In Barna Gábor – Mód László – Simon András szerk.: „Szent ez a föld…”. Szeged, 2005, Néprajzi Tanszék, 69–75.
Klamár Zoltán: Tanyák, parasztgazdaságok Magyarkanizsa vidékén (1900 – 2000). Szabadka, 2006.
Klamár Zoltán: A fűszerpaprika termesztése és a növényhez kötődő piaci kapcsolatok a Dél-Alföldön. In Novák László Ferenc szerk.: Tradicionális kereskedelem és migráció az Alföldön. Nagykőrös, 2008, 271–280.
Kósa László: Paprika. In Magyar néprajzi lexikon. 4. köt. Budapest, 1981, 175–177. (http://mek.oszk.hu/02100/02115/html/4-430.html)
Kovács Endre: Földművelés egy bácskai magyar faluban. Újvidék–Budapest, 1993.
Szilágyi Miklós: Kerti növénytermesztés – kertészkedés. In Magyar néprajz II. Gazdálkodás. Budapest, 2001, 462–492.
Turi Márta: A Kanizsa környéki tanyavilág földművelésének szakszókincse. Újvidék, 1991.
Magyar struccnak is szokták hívni, bár nem rokona az afrikai szavannák nagy testű futómadarának, de alakjával, izmos, futó lábaival és életmódjával valóban hasonlít rá. Leginkább a tyúkfélékre hasonlí ...
Teplicki István 1895-ben Ómoravicán, a vasút melletti Putriban született. Származását sohasem tagadta, ahogy azt sem, hogy csak két osztályt végzett, mert dolgoznia kellett. Kanász lett belőle, majd p ...
A gömölye sárgás színű, kissé csípős-savanykás, enyhén sós ízű érlelt túró. Egyedi jellemzője az illatán kívül az állaga: száraz, morzsálódó, kemény felületi héjjal. Alakja leginkább tömbszerű, az elő ...