Adai Tájház

Települési érték

kulturális örökség

2016-05-31


Bemutatás:


Az Adai Tájház egy 1900-ban épült, belső gerendás, háromosztatú végház nyitott ganggal. A gangot deszka kerítés választja el a udvartól, amire szőlőt futattak fel a ház építői. A kitéglázott udvarra százéves körtefa vet árnyékot.

Az ház éke, az utcára néző tisztaszoba, ahol az 1910-es évekből származó tárgyak, ágyneműk, ruhaneműk láthatók, az akkor élő ember világát tükrözi vissza. A bejárati ajtóval szemben két ablak van szimmetrikusan, a két ablak között a tükör, a fal mellett pedig jobbról és balról is egy-egy ágy látható. A bal oldali ágyon fehér párnák vannak feltornyozva, a jobb oldali ágyon pedig színeshímzéses párnák és ágynemű letakarva. A szoba közepén asztal, székekkel, balról kelengyés láda és egy szekrény, jobbról, az ágy végében bölcső. A szobában egy búbos kemence is helyet kapott.

Az épület közepén helyezkedik el a konyha, majd jobbról mellette a hátsó szoba, melynek tárgyi világa már az 1930-as ébeket idézi. Mivel a tisztaszobát csak kivételes alkalmakkor használták, elődeink leginkább ebben a helyiségben élték életüket.

A tájházat különféle rendezvények töltik meg élettel. Minden évben szeptember 3. hétvégéjén az épület udvarában Mesterségek Napja a Tájházban elnevezéssel rendezvényt tart az Aranykapu Művelődési Egyesület.  A gyermekek itt betekintést nyernek a régi mesterségekbe, kipróbálhatják például a kovács, a köteles, a szövő, a gölöncsér vagy a fafaragó mesterség fogásait, de készíthetnek rongybabát, fűzhetnek gyöngyöt, dagaszthatnak kenyeret is. Hagyományos ételekkel várják a vendégeket, például lucskos káposztával és disznózsíros lepénnyel. Mesemondás és népzene szórakoztatja ilyenkor az ide látogatókat. A felnőtteket az udvarban termett körtéből készült pálinkával fogadják. Októberben a Tökéletes Tökételes Nap kerül megrendezésre. Ekkor a hagyományos régi magyar szokást, a tökvicsori-faragást tanulják, és tökből készült ételeket kóstolhatnak meg a rendezvényen résztvevők. A ház karbantartásását szintén közösségileg végzik.

Previous Next

Indoklás:


Tájházunkat 2000-ben keltettük életre azzal a céllal, hogy gyermekeink is megismerhessék, hogyan éltek nagyanyáink, nagyapáink. Ajánlom a Tájház értéktárba való felvételét, mert olyan tárgyakat, szokásokat őriz maga az épület és a hozzá kapcsolódó rendezvények, amelyek szükségesek a felnövő nemzedékek nemzeti tudatának, lokális identitásának kialakításához.

Kapcsolat az értékhez:


Sóti Éva
Spanyol Harcosok 26.
Telefonszám: 024 853-108
Mob.: 0644893477
E-mail cím: sotieva@gmail.com

Források listája:

Az Adai Tájház (http://tajhazszovetseg.hu/adai_tajhaz)

Aranykapu Művelődési Egyesület (https://www.facebook.com/aranykapu.ada/)

Mesterségek napja az Adai Tájházban (http://tudositok.hu/8956/video/Mestersegek_napja_az_adai_tajhazban)

Falusi turizmus. Ada (http://new.infoada.org/?page_id=308)

2016-01-29

kulturális örökség


Az aracsi településről elnevezett templom romjai, amelyet a nép pusztatemplomnak nevez, a szerbiai Törökbecse, Beodra-Karlova és Basahíd határolta terület lakatlan pusztáján helyezkedik el. A romok eg ...

2023-10-17

kulturális örökség | Ada


A vajdasági Tisza mente gazdag folklórhagyományát a számos néprajzi gyűjtésnek hála jól ismerhetjük – nagy szerencsénkre ezek az anyagok jó része már publikált formában is elérhető mindenki számára. E ...

2023-12-12

kulturális örökség | Ada


Hódi Sándor 1943. október 31-én született Nagytószegen (Novi Kozarci). Általános iskolai tanulmányait Kisoroszon végezte, majd 1959 és 1963 között a nagybecskereki Második Vegyes Főgimnázium tanulója ...



Készült a Magyar Kormány támogatásával