Debelyacsa – Torontálvásárhely helytörténeti múzeuma

Települési érték

kulturális örökség

2016-02-01


Bemutatás:


1975-ben az iskolában rendezett nagyszabású néprajzi és helytörténeti kiállítás alkalmából Szécsényi Jolán, a képzőművészeti nevelés tanárnője a diákok segítségével sok helyi jellegű régiséget gyűjtött össze, amelyek a padláson, pincékben vagy szekrények mélyén lassan a feledésbe merültek. A gyűjtést és a sikeres kiállítást követően megszületett az ötlet, hogy egy állandó kiállítást hozzanak létre.

A múzeum 1985-ben létesült. A Művelődési Otthon akkori igazgatója, Horti György közbenjárásával a Pancsovai Múzeum szakemberei segítettek az összegyűjtött tárgyak és dokumentumok feldolgozásában, konzerválásában és a kiállítás leltározásában. A múzeum anyagát akkor 445 kiállítási tárgy alkotta, amely Debelyacsa központjában, a régi Takarékpénztár épületében kapott helyet. Az épület egyik szárnya csak az állandó jellegű kiállításnak van átadva, melynek négy tágas terme áttekintést ad falunk múltjáról.

Az egyik teremben őseink munkaeszközeivel találkozhatunk. Itt látható a rokka, a guzsaly, az asztali citera, öreg vasaló, tulipános láda, ünnepi és mindennapi öltözékek. A falakat kinagyított fényképek díszítik. A második teremben a konyhakellékek, agyagedények és a sarokban álló pálinkás butella található, amelyet egyben a múzeum ereklyéjének is nevezhetünk. A felirata már szállóigévé vált: „Szép butella az én nevem, mikor pálinka van bennem, azért pajtás szépen igyál, azután hibát ne tsinály” (korabeli helyesírással). A harmadik teremben látható a járom, a nehéz nyűg, amit itt béklyónak neveznek, a régi iskolacsengő és a régi mozivetítő. A negyedik kiállítási teremben a régi Joanović gyógyszertár történetével ismerkedhetünk meg. Itt található az aszpirinkészítő és a monumentális velencei tükör is. A folyósón látható az első debellácsi vásár három nyelven (magyarul, németül és szerbül) kiírt hirdetése 1873-ból, valamint egy kinagyított fénykép a református templom előtti piactérről.

A benyomások könyvében lapozva a világ összes tájairól érkezett vendégek bejegyzéseit olvashatjuk. Akárhányszor is jöjjön el valaki, mindig felfedezhet valami újat a régiségek között.

Previous Next

Indoklás:


A település helyi jellegű múzeuma már hosszú évek óta az ide érkező turistacsoportok zarándokhelye. Mindenki, aki eljön Torontálvásárhelyre – Debelyacsára szívesen látogatja meg ezt a remek gyűjteményt. Az ideérkezőket a múzeum alapítója, Szécsényi Jolán nyugalmazott rajztanárnő mindig nagy szeretettel fogadja és vezeti körbe a szép gyűjteményen.

 

 

Források listája:

Bakator Judit – Mészárosné Bába Lucia: Hosszú a jegenyesor. Debelyacsa monográfiája. 2003.

Debelyacsa – Torontálvásárhely helytörténeti múzeumáról (http://www.debeljaca.com/magyarul/hagyomany/muzeum/muzeum.htm)

Kapcsolattartó személy:

Név: Bakator János
Telefonszám: 031664156

2016-03-09

épített környezet


„A napsugaras díszítésű deszkaoromzatokon ritkán tüntetik fel az építés idejét. A néhány ránk maradt datált épületből, az első világháború utáni újabb telepítésekből, arra következtethetünk, hogy a XI ...

2019-01-10

kulturális örökség | Udvarnok


Az XIX. és a XX. század fordulóján a számos bánsági nagybirtok közül az egyik legnagyobb uradalom a Csekonics család zsombolyai uradalma volt. A család a XVIII. század végén vette bérbe, majd vásárolt ...

2020-02-10

kulturális örökség | Kispiac


A temetőnk egy szépen rendezett, gondozott terület, ahogy én nevezem, az Emlékezés kertje. Amikor több napon át ebben a kertben jegyzeteltem, a munkámmal lassan haladtam, mert egyik-másik sírnál elidő ...



Készült a Magyar Kormány támogatásával