Hétköznapi hősünk: Milánovits Tibor tanító, a kultúra lovagja

Települési érték

kulturális örökség

2024-02-02


Bemutatás:


Mindenki Tanító bácsijaként emlegetik a faluban Milánovits Tibor nyugalmazott osztálytanítót, aki tősgyökeres tiszakálmánfalvainak nevezi magát, hiszen 1932. február 1-jén itt látta meg a napvilágot.

Szerencséjére az általános iskolát anyanyelvén végezhette, ami alapjában meghatározta a jövőbeni pályaválasztását. A gimnázium alsó tagozatát is magyar nyelven végezte, de a magyar nyelv szeretetét és tudatosságát a tanítóképzőben nyerte el. Amikor elvégezte a főiskolát, visszatért a faluba, és az általános iskolában kapott tanítói állást.  Igazgatói utasításra az akkor már működő művelődési életbe kapcsolódott be, hiszen a munkahelye megtartása is függött ettől.

Tiszakálmánfalván a művelődési élet már 1904-re vezethető vissza, 1909-ben megalakult a Tiszakálmánfalvi Katolikus Könyvtár és Olvasókör, valamint az első magyar műkedvelők egyesülete, amely a Katolikus Kör Polgári Dalegylet nevet viselte. Alapítója és elnöke Milla Imre plébános volt, aki kérelemmel fordult Városy Gyula kalocsai érsekhez egy új épület, a Kör építése okán. A római katolikus egyház jóváhagyásából megindul az építkezés. A Kör épülete 1910. augusztus 20-án, Szent István napján lett felszentelve és a benne működő Olvasókör és Dalegylet tagságának ajánlva. 1946-ban megalakul a budiszavai Magyar Kultúrkör, amelynek elnöke Gulyás Károly plébános volt.

Tibor a kezdetekben nem tudott teljes vállszélességgel részt venni a munkában, mivel a főiskolai évek nyári szünetében rohammunkára osztották be a volt Jugoszlávia több részére. Az igazi munkát, a kultúra építését 1949-ben kezdhette meg. Így színdarabokat, szórakoztató esteket szerveztek magyar és szerb nyelven. Az 1950-es években bábszínházi előadások is bemutatásra kerültek. A legsikeresebbek a Piroska és a farkas, a Hamupipőke, valamint más közismert mesék bábelőadásai voltak. A művelődési egyesület munkája különösen 1953-tól lendült fel, amikor a Milánovits tanító házaspár vette át a vezetést. Egészen 1960-ig fő szervezői voltak a művelődési életnek Budiszaván. Számos színdarabot dolgoztak fel, 9 éven keresztül mintegy 18 előadást rendeztek. Elmondása szerint a magyarságtudatot a faluban a Szabadkai Népszínház társulata tartotta, mivel ők rendszeresen jártak előadásokat tartani a kisebb településekre. A közreműködés zavartalan volt, és lelkes, hiszen Tibor a szabadkai Kultúrszövetség ösztöndíjasa volt, így az imént említett színdarabok megszervezésével tűnt ki a rátermettségével. A szervezésben felesége, Karolina, aki úgyszintén a szabadkai tanítóképzőt végezte, és osztálytanító lett, sokat segítkezett. Társrendezőként és súgóként vette ki a részét a munkából. A helyi fiatalokkal szívesen foglalkoztak, 1953-tól kezdve 10 éven keresztül az adventi és a böjti időszakban a szabadidejüket nekik szentelték, ugyanis ebben az időszakban nem voltak mulatságok a faluban, a fiatalok pedig szívesen találkoztak és barátkoztak egymással. Egyszóval jól érezték magukat a színpadon. A próbákat az iskolában tartották, a fellépéseket pedig a falu központjában levő Ifjúsági Otthonban szervezték meg.

 A falu magyar művelődési életében 1955-ben egy szakadás történt, amikor a hitközség vagyonát, így a Kör épületét államosították. A Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör egyesült a Szerb Művelődési Egyesülettel, és a Testvériség–Egység nevet vette fel. Néhány évig magyar és szerb nyelven működött az egyesület. A falubeliek ezt nem nézték jó szemmel, és összefogással 1962-től az akkori kántor és mások vallási tematikájú előadásokat is szerveztek. A művelődési élet nem hivatalosan az 1990-es évek végén alakult újra, bejegyeztetve pedig 2001 februárjában lett, és Milánovits Tibor az alapítók között volt. Ettől kezdve a Milánovits házaspár, de különösen Tibor tanító bácsi teljes mértékben és most már különböző korlátok nélkül részt vehetett a munkában. Mély odaadással vette szárnyai alá az óvodás és iskolás gyerekeket, akik abban az időben szinte alig fértek el a színpadon, és a versmondás, szavalás gyöngyszemeit tárta elébük. Ezekből a gyerekekből alakult meg a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület irodalmi szakköre, élén a tanító bácsival. Az évek során néhányan annyira felfejlődtek, hogy még versenyekre is jártak, valamint helyezéseket is elértek. A rendíthetetlen munka, a tenni akarás vitte előre a csoport munkáját, és számtalan fellépéssel bizonyították a gyerekek, de a felnőttek is, hogy méltó helyet foglal el a művelődési életben. Mint fogalmazott, ez annak köszönhető, hogy tanítóként a figyelem rá irányult, a hallgatósága megvolt, így már nem volt nehéz azt a tudást továbbadni a fiatal generációnak, amit ő szerzett az évek alatt.

Kivette részét a budiszavai Lakodalmas kivitelezésében, valamit számos díszlettervezésben, amire a különböző előadások alkalmával szükség volt. Kézügyessége és a gyerekekkel való foglalkozás, a tanítói munka, majd később az iskolaigazgatói állás arra ösztönözte, hogy mély alázattal viszonyuljon a hagyományőrzéshez és annak átörökítéséhez. Ebből a megfontolásból vállalta azt a hatalmas eszmei és értékmentő munkát, amellyel a tiszakálmánfalvi Tájház egy igazi gyűjteménye a falunak. A gondnoki szerepet is magára vállalta, majd, amikor látogatók érkeztek a faluba vagy a művelődési egyesület műsoraira, lelkesen vezette őket körbe, egy-egy történettel megtoldva a falu fejlődését és a ránk maradt hagyaték jelentőségét. A tanító házaspár munkáját nemcsak a falubeliek értékelik és becsülik, hanem ennek híre továbbment, így a VMMI ajánlására Tibor és Karolina érdemelte ki a 2019-ben a Magyar Életfa díjat a már több mint 60 éven át tartó odaadó művelődési munkájukért.

(Részlet a pályamunkából)

A javaslat a Hétköznapi hőseink – Írjunk történelmet! elnevezésű mintaprojekt keretében készült.
Készítette: Juhász Tünde, tiszakálmánfalvi nyolcadik osztályos tanuló

Indoklás:


Milánovits Tibor kiemelkedő szerepet vállalt a helyi kultúra és hagyományok ápolásában. A művelődési élet aktív résztvevőjeként, kultúraépítőként segítette a falu kulturális fejlődését. Évtizedekig irányította és támogatta a művelődési egyesületet, így a helyi kulturális élet szerves részeként gondolunk rá. Hosszú éveken keresztül tanítóként és iskolaigazgatóként dolgozott, életét a helyi fiatalok oktatásának és nevelésének szentelve, ami által a település jövője iránti elkötelezettségét fejezte ki. A Tájház gondnokaként és értékmentőként olyan munkát végzett, ami a falu hagyományait, életmódját és történelmét örökíti meg, ezzel hozzájárulva a helyi identitás megőrzéséhez.

Források listája:

A forrás nem érhető el

2016-02-29

épített környezet | Ada


„Az adai római katolikus templom tornyához hasonlót máshol aligha látnak az emberek. Az átutazóban lévők úgy nézik, hogy nincs befejezve. Az adaiak azonban tudják, hogy be van fejezve, de azt már igaz ...

2019-12-05

épített környezet | Tornyos


Eredetileg csendőrlaktanyának épült 1905-ben. Még 1903-ban elhatározták, hogy laktanyát építenek a lovas csendőröknek, akik addig csak szükség esetén, ideiglenesen ruccantak ki a zentai laktanyájukból ...

2021-08-06

kulturális örökség | Gombos


Az 1924-es árvíz idején átszakadt a vasúti gát, ezzel kialakult egy tó, amelyet találóan Strandnak kereszteltek el, s ma is így emlegetik a helybeliek. Miután újból megépült a töltés, annak másik olda ...



Készült a Magyar Kormány támogatásával