Tornyosi napsugaras oromzat

Települési érték

épített környezet

2020-10-22


Bemutatás:


A napsugaras oromzatok elterjedése vidékünkön szorosan kapcsolódott a fűrészelt deszka megjelenéséhez, a fűrésztelepek elterjedéséhez, amelyek a mai Vajdaság területén a XIX. század végén a nagyobb gőzmalmok kiegészítő tevékenységeként létesültek. Zentán is működött több ilyen fűrésztelep. Ezek a fűrésztelepek az 1880-as éveiben szaporodtak el ezen a területen. A faanyag a Tiszán érkezett, ezzel is magyarázható, hogy épp a Tisza menti községekben, Kanizsán és Zentán voltak a legnagyobb fakereskedések. A XX. század tízes éveiben azonban már kezdett visszafejlődni a faipar, és ezek a faüzemek jó része ebben az időszakban csődbe is jutott.

A deszkatűzfalak tehát szorosan kapcsolódnak a fűrészelt deszka elterjedéséhez. Itt nálunk is akkor készítettek ilyeneket, amikor viszonylag olcsón hozzájuthatott az építtető a jó minőségű faanyaghoz. A deszkaoromzatokon - ellentétben a vakolatdíszítésű oromfalakkal – ritkán tüntették fel az építés idejét. Adatok vannak arról, hogy 1872-ben Topolyán már készítettek ilyen oromzatot. Becslésünk szerint ez a tornyosi oromzat az 1890-es években készülhetett, kb. 130 éves lehet a kora. Készítői: Homolya Demeter – Döme, Homolya Orbán és Bodó Antal.

A napsugaras oromzatok kultikus jellegére a kutatók az ősi napisten tiszteletét vélték felfedezni. A szegedi Bálint Sándor a barokk kor kultikus templomi művészetére vezeti vissza a napsugaras oromzatok kialakulását. Ha a napsugaras oromzatoknak volt kultikus jelentősége, akkor azt kizárólag a keresztény értelmezés jegyében gondolhatjuk tovább. 

A népi lakóházak napsugarainak bajelhárító szerepük is volt: a gyakorta pusztító járványok, természeti csapások elleni védekezésül ily módon is kérték Isten oltalmát. A helyi oromzatunk abban is különleges, hogy szentképet is felhelyeztek a kisablakba.

Indoklás:


Ezt a tornyosi napsugaras oromzatot több különlegesség is övezi:

Elsősorban szemmagaságban, mint egy tárlaton csodálhatjuk meg a szépségét és összetettségét.

Másodsorban Tornyoson nagy ritkaságszámba megy egy-egy ilyen oromzat,  mivel nem sok maradt fenn belőlük az utókorra. Ez az átmentett remekmű is 130 éves körüli lehet és az 1890-es évek elején készülhetett.

Javaslattevő: Szabó Magda

Kapcsolat az értékhez:


Tornyos, Dózsa györgy u. 27., tel.: 063/8905-135,

Források listája:

Beszédes Valéria – A napsugárdíszes oromzatú házak Vajdaságban, Létünk, 1989.5-6.szám

2024-02-01

kulturális örökség | Bácskossuthfalva


Moravica lakossága nagyon gyakran elégedetlenkedett a kántor- és segédtanítók miatt. Igazság szerint a segédtanítók nagyon gyakran váltották egymást, kevés időt szántak a gyermekekre, és idejüket inká ...

2022-07-10

kulturális örökség | Csóka


1999-ben a csókai Orpheus Egyesült tagjai, Orpheus Film néven készítettek filmet Móra Ferenc elbeszélése, A csókai csata c. mű alapján. A film rendezője Szabó László, forgatókönyvírója és narrátora Tó ...

2016-03-09

kulturális örökség


Doroszlói Szentkút: Mária, Keresztények Segítsége Egyházmegyei Kegyhely "A középkor óta ismert kegyhely. Bajkút az óbudai apácák birtoka volt 1492-ben. 1790-ben ismét feléledt Zablóczki János csodála ...



Készült a Magyar Kormány támogatásával